Annonce

Annonce

Brev:

Hårde putninger


3. august 2022

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Hårde putninger

Hej Helen

Vi har en dreng på 7 uger, som har været meget svær at putte siden han var 2 uger. Han har refluks og er behandling med nexium for dette. Det har betydet at vi er gået fra en ulykkelig dreng det meste af tiden til en nogenlunde rolig baby i hans vågentid - undtagen når han skal bøvse, gylpe, prutte osv.

Men når han bliver træt stikker det helt af for ham, og han er utrøstelig hver gang. Jeg er ret sikker på at det er fordi han er overtræt og måske er et sensitivt barn. Vi svøber, vugger og synger for ham, men han skriger og kæmper imod med arme og ben med det samme. Barnevognen nægter han, og han skriger ved brystet. Det tager 15-30 minutter at få ham ned for så at falde i søvn. Det er simpelthen så hårdt at han bliver så ked af det hver gang :(

Det skal siges at han er en meget opmærksom ...


Annonce

... lille fyr, som bliver meget hurtig træt. Hans vågentid er Max 45-60 min, men ofte gaber han allerede efter måltidet (20-30 min). Jeg kan dog ikke lægge ham direkte fra amning, da jeg er nødt top at bøvse ham godt af, da han ellers vågner af bøvs/gylp.

Om natten kan jeg få lov at sidde med ham eleveret og bøvse ham af efter amning, og herefter lægge ham direkte i slyngevuggen (det eneste sted han sover), fordi han sover.

For et par uger siden købte vi en pilatesbold, og han falder nogenlunde hurtigt ned (10-15 min), når vi bruger den. Men det betyder også at vi er låst til hjemmet og at det nærmest er det eneste sted han kan falde ned nu :(

Jeg er så udkørt af at have en utrøstelig baby hver gang han skal puttes og håbet virkelig du kan give mig nogle forslag til hvad jeg kan gøre.

Med venlig hilsen
Trine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udstyr til nyfødt - tjekliste

Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.

En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:

- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...

Læs mere i Babylex

Røgede fisk og børn

Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.

Til børn er det en god idé at følge disse råd:

- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.

- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.

- Vær opmærksom på at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce