Brev:
Lyserødt udflåd

Hej Helen.
For tre uger siden var jeg til tryghedscanning i uge 8. Jeg fik lavet en indvendig scanning, alt så fint ud. Der var hjerteblink, baby havde fin størrelse og jeg blev sat 2 dage tilbage (fra 7+2 til 7+0).
Dagen efter scanning, oplever jeg light pink og brunligt udflåd, dette vare i ca. tre døgn, dog ikke ved hvert toilet besøg. Aldrig i trussen, blot på papiret efter tørrering. Derudover havde jeg ingen smerte udover lidt murren i maven og lænd måske.
Jeg ringede self til egen lægen med det samme, hun var ikke bekymret og mente at det nok var kroppen der ikke helt havde forstået at den skulle holde op med at have menstruation. Hun nævnte også at så længe det ikke tog til, var smerter eller ...
... frisk blod så skulle jeg ikke være nervøs. Alt dette sker mens jeg er i tyrkiet så jeg tænker ikke videre over det.
Nu er jeg hjemme i dk og har fortalt det til et familie medlem som stillede spørgsmål tegn og undrede sig over at jeg ikke havde bestilt en scanning med det samme for at tjekke om baby havde det fint.
Nu sidder jeg her i uge 11, min angst har overtaget og tankerne kører rundt konstant, har jeg mistet? Slår hjertet? Er der overhovedet noget foster tilbage?
Jeg er så ked af det og hvorfor nævnte lægen ikke noget om scanning?
Hvad tænker du? Bør jeg være rolig eller burde jeg få en scanning? Har fået taget blodprøve (doubletest) og om ca. 18 dage skal jeg til nakkefold.
Hilsen herfra
Annoncer
Sponsorerede artikler
Viden om børn:
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.
Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger