Annonce

Annonce

Brev:

Falder hen ved brystet


11. juli 2022

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Falder hen ved brystet

Hej Helen

Vores søn har taget mere end tilstrækkeligt på og vi er derfor afsluttet på sygehuset. Vi supplerer fortsat med MME. Der er dog mange små signaler, som jeg fortsat har svært ved at forstå. Jeg håber du kan hjælpe.

Du skrev, at jeg kunne bøvse og skifte stilling, når han slipper brystet. Jeg oplever faktisk mere, at han relativt hurtigt falder hen. Dvs. Han vender det hvide ud af øjnene, eller øjnene triller rundt, han trækker vejret søvnigt, han kan lave de der ubevidste store smil med min brystvorte hængende i munden. Han skal holdes i gang.

Jeg synes faktisk sjældent han rigtigt slipper, men jeg fornemmer, at han sutter mindre effektivt og som sagt bliver søvnig og falder i søvn i mens vi ammer. Jeg prøver at aktivere ham ved at nusse hænder/fødder, pusle eller skifte stilling, men ret hurtigt sker det samme igen. Jeg kan nogle gange lirke brystet ud og tro, at nu er han faldet i søvn ved brystet, men så vågner han kort efter med et sæt og vil sutte igen, for så at falde hen igen..... Jeg valgte her til aften at tilbyde ham flaske og den tog han med det samme og nærmest slugte.

- Er alt det falden ...


Annonce

... hen et tegn på, at der ikke er mere mælk? Jeg havde selv følelsen, at der godt kunne være mere.
- Jeg drømmer om af og til at kunne nøjes med at tilbyde brystet, fx om natten, men synes det er svært at vide, om det er tilstrækkeligt, når jeg skal lave flasken til ham for at vide, om han reelt var mere sulten..
- Hvor lang tid tænker du, der skal gå mellem synkelydene (når han når til den federe mælk), for at man kan sige, at han ikke længere sutter effektivt?
- Kan han sutte effektivt i søvne?

Han gylper en del efter opstart på MME. Både noget meget flydende og også noget rigtig sejt.
- Jeg synes det er svært at få en bøvs fra ham. Både hængende over skulder eller siddende på mine knæ, hvor jeg efter sundhedsplejerskens vejledning vipper benene op og ned skiftevis. Er der andet jeg kan prøve af?
- Kan han finde på at slubre mælken fra flasken i sig, hvis han i virkeligheden bare har et suttebehov? Vi bruger ikke sut endnu. Jeg tør ikke rigtigt, så længe jeg er så meget i tvivl om hans signaler. Hvis han nu omvendt tog sutten og i virkeligheden var sulten.

Endnu engang tak for dine svar.

Venlig hilsen herfra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex

Røgede fisk og børn

Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.

Til børn er det en god idé at følge disse råd:

- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.

- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.

- Vær opmærksom på at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce