Brev:
Putning af 2 årig er virkelig svært

Hej Helen,
Jeg har længe gået og overvejet at skrive til dig og nu tænker jeg at tiden er kommet, da jeg efterhånden er så frustreret over putning at jeg ikke ved hvor jeg skal gøre af mig selv.
Vi har en datter på 2 år som er virkelig svær at putte., hvilket hun egentlig altid har været. Hun er født 5 uger for tidligt, hvilket jo ikke er meget men ved ikke om det stadig kan have haft noget at sige da hun var lille.
Da hun var spæd svævede hun meget med både arme og ben og havde derfor svært ved at finde ro og når hun endelig faldt i søvn sov hun 30-40 min. Dette har gjort at vi har vænnet hende -og os selv til at sidde inde ved hende til hun sover, hvilket jeg godt kan se nu nok har været en bjørnetjeneste, Jeg må indrømme at vi efterhånden synes at det er ved at være lidt opslidende, og jeg har helt ondt i maven når vi nærmer os puttets.
Det skal siges at når hun endelig sover så sover hun som regel rigtig fint, med ingen eller få opvågninger hvor hun ikke han finde sin sut eller bare skal lægges ned og aes lidt på kinden så sover hun igen.
- Hendes dag ser i grove træk således ud:
Vågner 5.30-5.45
- I vuggestuen sover hun gerne fra kl. 12 og så 2-3 timer.
- Vi spiser aftensmad kl.17.30 hvorefter hun gerne får et bad og derefter putter vi, ser lidt tegnefilm, læser en bog eller leger alt efter hvad energi niveauet ...
... er til.
- 19.30 får hun børstet tænder og vi går ind og læser en bog og taler lidt med hende om hvad hun har lavet i løbet af dagen. Så slukker vi lyset og siger godnat.
Hun starter gerne med at lægge sig og putte med sin bamse og ligner en der er ved at falde i søvn men så begynder hun og vælte rundt, grine, rejse sig op og kaste med sutter og bamse.
Jeg synes at vi har prøvet lidt forskelligt men er i tvivl om vi har været vedholdende nok. Eks.: prøvet at folde tøj og finde tøj frem til dagen efter, gå ud af rummet og sige at “mor kommer lige om lidt, gå rundt og rydde lidt op og så lige stikke hovedet ind og gøre opmærksom på at jeg er der.
Men hun bliver for det meste helt ulykkelig. Så det ender med at en af os sidde hos hende indtil hun sover hvilket kan fra 30 min og op til over en time, oftets det sidste.
Indtil for en måned siden byttede vi efter 30 min. Hvilket en gang imellem kan gøre at hun falder i søvn, jeg tænker dog at dette muligvis ikke var den bedste ide, så dette stoppede vi med for en måneds tid siden. Derudover er vi for nogle måneder siden begyndt at lægge hende kl.19.30 i stedet for 19.00 uden effekt.
Jeg håber at du har nogle gode råd til hvad der muligvis kunne fungere for hende da jeg synds at det er ærgerligt at det er blevet en sur pligt i stedet for en hyggelig ting.
Venlig hilsen
Camilla
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.
Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...
30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.
Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
Viden om børn:
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









