Brev:
Putning om natten.
Kære Helen.
Jeg er desperat efter hjælp. Min datter Lærke er 2,5 år. Der har efterhånden været mange uger med frygtelig putning, både for hende og mig.
Det har altid været sådan at jeg har ligget med hende til hun sov, det har været det der virkede bedst for os begge, og det har taget en halv time. Det indebar, læsning, snakke om dagen der gik, og en sang.
De her uger nu, har det taget op til to timer, og det er endt i skrig og gråd. Når jeg går ud fordi jeg ikke synes jeg skal ligge der mere, så render hun ud efter mig og begynder at græde. Så tager far over og følger hende ind igen, og så siger hun gå far, også siger han, jeg går først når du ikke er ked af det mere, og så holder hun op med at græde og falder faktisk i søvn inden for 10 min.
Jeg ...
... synes at hendes putning og min aften bliver ødelagt fordi vi begge to bliver kede af det. Jeg føler mig som den værste mor fordi jeg går og ikke “reagerer” på hendes gråd og lader faren overtage.
Jeg har brug for hjælp til det bliver en dejlig putning. Når hun fx skal passes, og bliver puttet af andre end mig, så siger hun at hun kan selv, og så går der ikke mere end 20 min, så sover hun.. gør jeg noget forkert?
Jeg ved ikke om det har noget med det at gøre, men min egen barndom var fyldt med svigt fra min mor, som i tide og utide valgte flasken fremfor mig, så nu overkompenserer jeg jo alting, fordi jeg ikke vil svigte min egen datter. Så jeg er jo konstant ved hendes side.
Men som sagt, har jeg virkelig brug for hjælp.
Mange kærlige hilsner
Nanna
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....
11. januar 2025 | Sovevaner | 2 år, 6 mdr.
Kære Helen Det er ved at være et stykke tid siden sidst, men nu er jeg...
12. december 2024 | Renlighed | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Endnu engang kunne jeg godt tænke mig at høre dine tanker om en...
10. december 2024 | Opdragelse | 2 år, 2 mdr.
Hej Helen, Nu skriver jeg i desperation til dig igen :-) Vi er...
5. december 2024 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Hej Helen Her går det efterhånden rigtig godt med at være blevet...
Viden om børn:
Insemination
Hvis man har problemer med at blive gravide, så kan man blive behandlet med Insemination.
Insemination er den enkleste fertilitetsbehandling og den kan hjælpe, hvis manden har lettere nedsat sædkvalitet.
Behandlingen foregår ved at man fører en portion sæd direkte ind i livmoderen. På den måde springes sædcellerne den første del af vejen til ægget over og chancen for graviditet er dermed større. Derudover bruger man en 'oprenset' portion sæd, det vil sige en mere...
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.