Annonce

Annonce

Svar: 7 mdr. vil ikke spise?! ;-(


28. maj 2022

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære bekymrede mor

Tak for dit brev :)

Øv - der er ikke noget som sygdom, der kan slå ellers alle gode vaner ud af spil, og det er ingen tvivl om at jeres datters sygdomsperiode har påvirket hendes appetit.

Derfor er det også rigtig godt, at du har valgt at amme hende det ekstra, så du på den måde både har givet hende din mælk men også sikret hende ekstra tryghed.. nu er det dog vigtigt, at du får skruet antallet af amninger ned, så hun igen har plads i maven og lyst til at spise mere rigtig mad.

I en alder af 7 måneder, vil det ofte være passende med 4 amninger i døgnet, og jeg anbefaler, at disse ligger tidlig morgen, før middagslur, aften og sen aften. Det betyder, at jeres datter ikke længere skal ammes formiddag og eftermiddag, og hun skal også lære at sove igennem midt nat. Til gengæld skal hun så tilbydes mere og mere rigtig mad samt vand af kop.

Jeg vil anbefale dig, at du starter med at sætte hende i den høje stol, når det er spisetid. Giver hende lidt vand og derefter lidt mad i hånden, som hun selv kan sidde og sutte og gumle på - og så følger du efter med lidt grød eller mos på en ske. Det at sidde med lidt mad i hånden, gumle og gnaske, vil være med til at gøre hende opmærksom på, at det er spisetid, så hun er mere parat til at smage på maden, når du så følger efter med skeen.

Du må meget gerne give hende en variation af færdiglavet og hjemmelavet mad, så hun får lidt variation, hvilket også kan være med til at give lidt interesse for maden igen. I hånden må du gerne give hende f.eks. ristede rugbrødsbjælker, kogte grøntsagsbuketter som broccoli og blomkål, en kartoffelbåd fra ovnen eller lignende. Du kan også købe f.eks. majspuffer, gulerodspuffer osv. som hun kan sidde med selv :)

Mit forslag til en dagsplan til en pige på 7 måneder ser således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover lidt videre

Morgen 7.30: Frisk blød frugt i hånden, og du ...


Annonce

... følger efter med lidt havregrød, vand af kop.

Formiddag 9: Frisk blød frugt i hånden, og du følger efter med lidt frugtmos, vand af kop.

Puttes til formiddagslur - og skal ikke ammes først - mellemmåltidet erstatter denne amning.

Frokost 11.30: Tilbydes ristede rugbrødsbjælker, kogte grøntsagsbuketter eller lignende, og du følger efter med grøntsagsmos med kød eller fisk. Vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Frisk blød frugt i hånden og du følger efter med flerkornsgrød med frugtmos som topping, Vand af kop.

Amningen springes over her - mellemmåltidet erstatter amningen - dog - hvis hun stadig har brug for at sove en powernap her, så kan du godt amme hende kort før denne lur.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Aften 18: Tilbydes kogte grøntsagsbuketter i hånden, en kartoffelbåd fra ovnen eller lignende. Og du følger efter med grøntsagsmos med kød eller fisk. Udgangspunktet mere og mere din mad, og meget gerne mad, som smager af noget. Du må gerne bruge indmaden af en frikadelle, pasta med kødsovs, eller give hende ovnbagt laks eller lignende - hvad du/I nu selv spiser - og vand af kop.

Ammes og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23: Drømmeammes og begynder herefter at sove uden mælk til næste morgen tidlig...

Jeg tænker, at hendes vægring mod mad lige nu handler om, at hun har været syg og også om, at du har sat hendes mælkeindtag op, så hun lige nu ikke føler behov for rigtig mad, fordi hun er fyldt med mælk i maven. Derfor er du nødt til at skrue mælkeindtaget ned og tilbyde noget andet i stedet jf. dagsplanen :)

Sørg for at hun får vand af kop løbende sammen med maden, så hun lettere kan bearbejde det og synke det :)

Håber dette vil hjælpe dig videre - og se også meget gerne på min bog "Helens bog om børn og mad", hvor du finder opskrifter, dagsplaner osv. Vær opmærksom på at få fat i nyeste udgave fra 2021:)

Rigtig meget held og lykke og fortsat god appetit :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sko

Det er vigtigt at barnets muskulatur i fødderne får mulighed for at udvikle sig rigtigt. Dette gøres bedst, hvis barnet får lov til at gå så meget som muligt på bare fødder.

Som hovedregel har børn ikke brug for sko, før de begynder at rejse sig og gå rundt. Når barnet skal have sin første sko, er det vigtigt at skoen er blød og passer til barnets fod. Der bør være en fast hælkappe og skoen bør ikke være så stor, at barnet risikerer at glide frem i den. Hvis foden glider, er...

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit svar ang. vores datter. Jeg tror virkelig, at du ramte plet med dit svar!

Mor til sensitiv pige på 4 måneder


Annonce