Annonce

Annonce

Brev:

2 årig vil ikke sove


11. maj 2022

Kategori:
Alder:
2 år, 1 mdr.

2 årig vil ikke sove

Hej Helen.

Vi har en skøn, frisk dreng som netop er fyldt to, og som generelt har fart på i livet. Alting foregår i løb og han har travlt med at opleve alting. Måske derfor, har det også altid været svært med søvn!

Fra han har været helt lille og i de første 9 måneder, har han skullet vugges, ligge i slyngevugge eller køre i barnevogn for at falde i søvn. Hans søvnbesvær har altid været mindre end gennemsnittet, og det har altid frustreret os forældre, at vi ikke har kunnet give ham den søvn som aldersmæssigt svarede til ham - men det har han så nok ikke haft brug for.

For et halvt år siden, valgte vi at flytte ham i juniorseng. Han kravlede over kanten på babysengen, så det var simpelthen for farligt. Det har bestemt ikke gjort aftenputningen nemmere. Uanset om vi putter klokken 19, 20, 20.30, 21, eller 21.30, så farer han rundt og kan ikke finde ro.

Vores faste aftenrutine er rolig leg fra ca 1 time inden sengetid. Creme over hele kroppen, da han har svær børneeksem. Nattøj på. Børste tænder. Ind i seng. Godnatlæsning hvor han SKAL ligge ned, hvilket han forstår, men det er svært for hans krop, og han skal have det at ...


Annonce

... vide ca hele tiden. En lille tår mælk eller vand af en kop også godnat.

Også starter der ellers et show hvor han, hvis vi bliver hos ham løbe rundt i sengen, danser, leger, spiller musik på væg, seng eller hvad han nu kan. Og hvis vi går ud, følger efter. Vi kan følge ham tilbage igen og igen, men han fortsætter med at stå op. Når det har stået på i 1-2 timer, overgiver vi os normalt - også fordi vi kan se at han er helt udkørt af sit show - og ligger os hos ham og lader som om vi sover med ham (gør vi det fra starten af, gøgler han enten rundt, eller er en time om at falde i søvn).

Lauge sover til middag i 1,5 time i perioder hvor det går bedre med nattesøvnen. I en periode på ca 14 dage, har han sovet i 3-4 timer til middags fordi han har skubbet sit puttetidspunkt helt til 22-23! Vuggestuen har ikke villet vægge ham, men det har vi (heldigvis) fået dem til i den sidste uge, så han nu sover ca 2 timer til middag - vågner kl 6.30, bliver puttet kl 20.30 og sover kl 21.30-22….

Hvad skal vi stille op for at få lidt voksentimer igen? Vi har snakket om at droppe middagsluren, men jeg synes det er for tidligt for ham.

Hilsener herfra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fordøjelse baby

Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.

Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.

Babyer, der både får brystmælk...

Læs mere i Babylex

Sutteflaske

For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.

Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.

Sutteflaske-sutterne findes...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce