Annonce

Annonce

Brev:

Ønske om barn nr 2


21. april 2022

Kategori:
Alder:
2 år, 3 mdr.

Ønske om barn nr 2

Hej Helen,

Min mand og jeg har vores skønne dreng William, som er 2 år og 3 mdr. det tog os næsten 2 år at blive gravide og havde i den tid en abort i uge 9. Vi blev gravide naturligt.

Nu er sagen den at vi gerne snart ønsker, at gå igang med en lillebror/lillesøster.

Vi valgte efter jeg havde født, at jeg ikke skulle tage prævention, da jeg ville forsøge at “holde min krop ren” nu det tig så lang tid første gang. Det som bekymre og stresser mig allerede nu er, at min cyklus er ret lang. De sidste 4 mdr har den været på mellem 34-37 dage og normalt er det for mig omkring 31 dage. Min cyklus var også meget svingene da jeg stoppede på p-piller, men frygter allerede nu den stres jeg havde ved sidst vi ønskede et barn.

Det skal siges at jeg ...


Annonce

... stadig ammer William til natten og ofte 1 Max 2 gange om natten. Vi samsover og opdager kun kort at han spørger efter amningen, og vi sover gerne 11-13 timer hver nat, så det er ingen udfordring, men deadline for stop er personligt sat til d 1.7.22.

Har du nogle gode råd til om man med fordel kan gøre noget for at ens cyklus bliver mere normal og nemmere at regne ægløsning ud fra?
Kan det være amningen som spiller ind i forhold til min cyklus?

Sidebemærkning, så er jeg på ingen måde overvægtig (184 cm og 71 kg) jeg løber 2-3 gange om ugen og spiser sundt og varieret.

Sidst endte jeg til psykolog osv fordi det tog så hårdt på mig og ønsker ikke at ende der igen! Så håber du kan give mig et godt råd/fif.

På forhånd tak.

Venlig hilsen
Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sikkerhed i hjemmet

Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.

Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.

Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.

Gå...

Læs mere i Babylex

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce