Brev:
Ønske om barn nr 2

Hej Helen,
Min mand og jeg har vores skønne dreng William, som er 2 år og 3 mdr. det tog os næsten 2 år at blive gravide og havde i den tid en abort i uge 9. Vi blev gravide naturligt.
Nu er sagen den at vi gerne snart ønsker, at gå igang med en lillebror/lillesøster.
Vi valgte efter jeg havde født, at jeg ikke skulle tage prævention, da jeg ville forsøge at “holde min krop ren” nu det tig så lang tid første gang. Det som bekymre og stresser mig allerede nu er, at min cyklus er ret lang. De sidste 4 mdr har den været på mellem 34-37 dage og normalt er det for mig omkring 31 dage. Min cyklus var også meget svingene da jeg stoppede på p-piller, men frygter allerede nu den stres jeg havde ved sidst vi ønskede et barn.
Det skal siges at jeg ...
... stadig ammer William til natten og ofte 1 Max 2 gange om natten. Vi samsover og opdager kun kort at han spørger efter amningen, og vi sover gerne 11-13 timer hver nat, så det er ingen udfordring, men deadline for stop er personligt sat til d 1.7.22.
Har du nogle gode råd til om man med fordel kan gøre noget for at ens cyklus bliver mere normal og nemmere at regne ægløsning ud fra?
Kan det være amningen som spiller ind i forhold til min cyklus?
Sidebemærkning, så er jeg på ingen måde overvægtig (184 cm og 71 kg) jeg løber 2-3 gange om ugen og spiser sundt og varieret.
Sidst endte jeg til psykolog osv fordi det tog så hårdt på mig og ønsker ikke at ende der igen! Så håber du kan give mig et godt råd/fif.
På forhånd tak.
Venlig hilsen
Mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...
4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...
Viden om børn:
Tidlig født
Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.
Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.
Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.
Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...
Boel-prøve
Boel-prøven blev indført i Danmark tilbage i 1970´erne og var en fast del af sundhedsplejerskernes arbejde. Sådan er det ikke mere, - nogle kommuner laver stadig boel-prøver på børnene, andre kommuner har anskaffet dette. Denne ændring kom samtidig med at man begyndte at hørescreene alle børn ved fødslen.
Boel-prøven er en screeningsmetode, hvor man ser på hele barnet. Man ser på barnets evne til at have kontakt, til at styre sin motorik, til at vælge fokus og man observerer...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




