Annonce

Annonce

Svar: Fra 1 til 0 lure


10. april 2022

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Adams mor

Tak for dit brev, og dejligt at høre fra dig igen - velkommen tilbage :)

Det lyder som om, at Adam stortrives på alle måder, og jeg kan godt forstå, at du bliver i tvivl om, hvorvidt han stadig har brug for sin middagslur eller ej. Især fordi putningerne lyder til at tage en del tid :) Umiddelbart skønner jeg, at han stadig har glæde af luren - og det lyder som om, at han måske er det, man vil kalde Ugle, eller som vi hos voksne kalder B-mennesker...:)

Når jeg skønner, at din dreng stadig har brug for sin middagslur, så er det blandt andet fordi han ikke er ældre, end han er. De fleste børn er først parate til at undvære middagsluren, når de er mere end 3 år gamle.. men det betyder naturligt ikke, at der ikke er børn under 3 år, som faktisk er parate til det.

Tegn på at din dreng stadig har brug for en middagslur:

1. Han protesterer mod at sove, men falder alligevel i søvn og sover ofte en time eller mere.

2. Han vågner i højt humør om morgenen, men bliver mere og mere træt og pylret, og mangler tydeligt overskud, som dagen skrider frem.

3. Han vågner af sig selv om morgenen, men virker hurtigt uoplagt, ked af det eller småsur.

4. Han virker næsten hyperaktiv og har rigtig svært ved at finde fysisk ro sidst på dagen, det er svært at koncentrere sig, og han har svært ved at sidde stille.

5. Han falder ofte i søvn, hvis I kører i bil eller ser fjernsyn.

6. Han sover dårligere om natten, hvis middagsluren springes over.

------------------------
Tegn på, at din dreng helt kan undvære sin middagslur:

1. Han protesterer mod at sove og falder ikke i søvn, heller ikke i mørke i et køligt soveværelse.

2. Han er i godt humør fra morgenstunden og holder både humør og energiniveau højt dagen igennem og bliver først pylret lige før sengetid.

3. Han klare skift i hverdagen - gæster, besøg hos familie og venner, institution osv. uden at blive ked af det og uden at mangle overskud.

4. Han er ...


Annonce

... opmærksom dagen igenne, vil rigtig gerne lære, bruger sig selv både motorisk og mentalt og uden at mangle energi.

5. Han puttes let om aftenen og sover godt om natten.

6. Han vågner af sig selv om morgenen, tydeligt veludhvilet og parat til at starte dagen.

Som jeg læser dit brev, så sover han godt om dagen, når han falder i søvn, og det tyder på, at han har brug for det afbræk, som dagsluren giver ham. Samtidig får han sit søvnbehov tilstrækkeligt dækket. Gennemsnitligt har han behov for 12-12.5 times søvn i døgnet, og det passer med, at han sover ca. 10-10.5 time om natten og 1.5-2 timer om dagen. Det betyder derfor også, at du måske skal vente med at putte ham til klokken er 20.15-20.30 om aftenen og ikke starte putning en time før han er parat :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det vil ofte også være sådan, at når han begynder at kunne undvære sin middagslur, så kan han kun undvære den nogle dage, og andre dage vil han stadig have behov for den. Derfor vil du være nødt til at være fleksibel, efter hvad behov han viser. Så hvis han nogle dage f.eks. sover lidt længere end til kl 07, så vil han måske ikke kunne sove til middag, når du prøver at putte ham, men vil der springe luren over og vil så i stedet kunne komme tldligere i seng. Dagen efter, vil han så måske starte dagen tidligere og vil så have behov for sin middagslur igen - og derfor så også gå senere i seng. Og den fleksibilitet er der nødt til at være.

Så længe du kan få det til at fungere med en middagslur, så er det godt. Dagssøvnen er vigtig og giver din dreng en masse godt, som nattesøvnen ikke kan give ham. Man siger, at dagssøvn kan reparere på en dårlig nattesøvn, men en nattesøvn kan ikke på samme måde reparere på manglende dagssøvn. Derfor er det generelt vigtigt, at vi lader børn få middagslur så lang tid som muligt - også selvom de i perioder kan protestere, når vi forsøger at putte dem :)

Jeg håber, at du kan bruge disse tanker lidt videre :)

Rigtig meget held og lykke og rigtig god påske :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex

Tilstoppet tårekanal

Mange nyfødte børn har en tilstoppet tårekanal. Barnet ser ud som om, at det har søvnklatter i øjenkrogen hele tiden, eller at øjnene konstant virker fugtige.

Tårekanalen er en tynd kanal, som løber fra den inderste øjenkrog til næsen. Det er bl.a. den, der får os til at snøfte, når vi græder.

Tårer er 'øjnenes sprinkleranlæg'. Tårerne løber i en konstant strøm fra øverste, yderste øjenkrog ned og renser øjnene. Øjenvipperne er en slags 'vinduesviskere', og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for hjælpen - det virker!!

Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.

Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!

Tusinde tak for din støtte.

Fra to nu langt mindre trætte forældre


Annonce