Brev:
Opstart på grød og fast føde
Kære Helen,
Vores søn på 6 mdr er i gang med at starte på grød, og jeg har i den forbindelse en række spørgsmål. Jeg kan ikke finde hoved og hale i al den tvetydige information, der er på nettet.
Vi startede så småt for 2-3 uger siden, men kom vist til at give ham for meget første gang, da han var helt vild med det. Han begyndte at have afføring maaange gange i døgnet og virkede til at have ondt i maven. Vi holdte derfor lidt igen. Så prøvede vi med en smule broccolimos, som måske også var lidt hårdt for hans mave.
Ellers har vi giver majs-, hirse- og boghvedegrød og senest butternut squash.
Han fortsætter med at lave afføring ...
... hyppigt, men det er ofte meget lidt og han virker stadig til at have ondt/besvær med at komme af med det.
Hvad skal man gøre i dette tilfælde? Skrue ned? Skrue op? (Det er vel ikke forstoppelse), bare give det tid? Give/undgå noget bestemt?
Hvor ofte synes du vi skal tilbyde han grød eller grøntsagsmos?
Vi kommer til at give ham mest plantebaseret mad, så det er jeg i gang med at undersøge hvordan man gør, således han bliver ernæret ordenligt.
Men hvor tidligt skal man begynde at tænke på proteiner, jern mv?
Jeg har fx købt nogle jerndråber, men er bange for de giver ham endnu mere maveonde.
På forhånd tak for hjælpen :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.