Annonce

Annonce

Brev:

Søvnglad baby vågner hver morgen kl. 4.45


18. november 2021

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Søvnglad baby vågner hver morgen kl. 4.45

Kære Helen,

Jeg skriver fordi vi er i en hård periode hvor vi begge er på vej tilbage på arbejde. Lillebror på 9 måneder elsker at sove. Han har altid været god til at falde i søvn, helst alene, og sover gerne i flere timer i træk. Problemet er bare, at han vågner meget tidligt. Nu hvor vi begge forældre snart skal tilbage på arbejde, er det hårdt for os at ikke få en ordentlig nats søvn.

Hans rutine har i et par måneder været:

Kl. 6 Vågne
Kl. 7 Morgenmad
Kl. 9 Flaske 180 ml MME hvorefter han falder i søvn
Kl. 9-11 Lur
Kl. 11.30 Frokost (mos og rigtig mad i bider)
Kl. 13 Flaske 180 ml MME hvorefter han falder i søvn
Kl. 13-15 (15.30) Lur
Kl. 17.30 Aftensmad
Kl. 19.30 Flaske 180 ml MME hvorefter han falder i søvn
Mellem kl. 00 og 3 Flaske når han vågner

Lillebror er nu startet med at vågne kl. 4.45 hver morgen. Udover ...


Annonce

... det skal vi ind og give hans sut 4-6 gange i løbet af natten. Når han skal have sutten er han helt træt, så han falder i søvn med det samme. Vi er begyndt at træne ham i at tage sutten selv ved at putte den i hans hånd i stedet for i munden. Når han vågner kl. 4.45 er han klar til dagen, og det er vi ikke..! Storesøster på 4, som sover i samme værelse, sover kl. 20-6.30 uden at vågne.

Vi tænker umiddelbart, at han sover for meget om dagen, men han sover så tungt, at vi lader ham nu sove max. 2 timer ad gangen.

Er det en god idé at vække ham? Når vi putter ham både om dagen og om aften er han helt træt og graver sit hovede ind i vores skød, så vi føler ikke, at vi kan trække vågetiden længere. Vi har også overvejet om vi skulle få ham til at sove tre lure i stedet for to om dagen.

Kære Helen, hvad tænker du?

Med venlig hilsen
Nora

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. november 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

Opvågninger om aftenen

Kære Helen Vi har en datter, Carmen, på godt 9 måneder, og vi vil gerne...

Læs hele brevet og Helens svar


15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.

Ene tvilling kryber ikke

Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Legetøj til baby og børn

Barnet har bedst af det nære samspil, der er mellem barnet og forældrene. Men i takt med at barnet bliver større og begynder at forholde sig lidt mere til verden omkring sig, vil det være godt, at der er legetøj, som barnet kan kigge på og undersøge.

Når barnet begynder at gribe, skal legetøjet passe til barnets lille hånd, og det er vigtigt, at legetøjet også egner sig til at komme i munden. Tingene skal være solide og uden skarpe kanter og spidser. Brug så vidt muligt legetøj,...

Læs mere i Babylex

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce