Annonce

Annonce

Brev:

Søvn - 15 snart 16 mdr.


8. november 2021

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Søvn - 15 snart 16 mdr.

Hej Helen.

Så er jeg tilbage med endnu nogle spørgsmål som jeg håber du kan svare på.

Dagplejemor fortæller at min søn nu ikke længere vil sove formiddagslur hos hende men kun middagslur fra kl ca. 12-14.15.
Dette tænker jeg er en naturlig udvikling. Hjemme sover han fortsat nemt 2 lure fra kl. 8-9 og igen fra kl. 13-14, hvor han viser tydelige tegn på træthed og falder hurtigt i søvn, men jeg tror det kun er et spørgsmål om tid før han også overgår til 1 lur hjemme.
Om han keder sig hjemme eller måske i dagplejen glemmer at han er træt fordi der sker mere vides ikke. Men…

Siden vi overgik til vintertid er han begyndt at vågne ved kl 4.30 tiden, nogle dage før og det giver ham et endnu længere “vågen” stræk inden mulighed for middagslur. Han puttes kl. 19 da han ikke kan holde sig vågen længere. Puttes han senere betyder dette desværre ikke at han sover længere næste morgen.

Fra ca kl. 3 begynder han at sove mere uroligt, roder rundt og sætter han sig først op i sengen kan jeg ikke få ham videre i søvnen.

Nogle gange kan han også græde lidt tidlig morgen, men måske det er i drømme. ...


Annonce

... Sommetider kan jeg få ham videre i søvnen med en sut og hans sovebamse, men det kræver at jeg er lynhurtig. Resten af natten gives ikke sut hvis han taber den (han kan nu selv finde den og putte den i munden) og han tages aldrig op eller tilbydes drikke.

Det virker til hans søvn fra tidlig morgen nu er blevet lettere. Han vågner nemmere ved lyde og vi må liste rundt i et gammelt hus der knirker. Han sover fortsat i egen tremmeseng men i vores soveværelse. Han vågner normalt senest kl. 5.

Er dette normalt og sker der noget specielt ift. søvnen ved denne alder?

Han er i fuld gang med at få flere tænder hvilket naturligt også påvirker søvnen.
Jeg har spurgt dig før men hvornår plejer søvnen at blive tungere med knap så mange lette opvågninger?

Om dagen sover han ca. 2-2.5 time og om natten ca. 10 timer. Vi har talt om det før, men bør man vække et barn i dagtimerne, nogle dage har jeg nemlig fornemmelsen af han sagtens kan sove mere når han vågner, men vil længere dagssøvn påvirke endnu mere i negativ retning ift. nætterne?

På forhånd tak for svar og rigtig god dag.

Med venlig hilsen
Kristians mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce