Brev:
Søvn - 15 snart 16 mdr.

Hej Helen.
Så er jeg tilbage med endnu nogle spørgsmål som jeg håber du kan svare på.
Dagplejemor fortæller at min søn nu ikke længere vil sove formiddagslur hos hende men kun middagslur fra kl ca. 12-14.15.
Dette tænker jeg er en naturlig udvikling. Hjemme sover han fortsat nemt 2 lure fra kl. 8-9 og igen fra kl. 13-14, hvor han viser tydelige tegn på træthed og falder hurtigt i søvn, men jeg tror det kun er et spørgsmål om tid før han også overgår til 1 lur hjemme.
Om han keder sig hjemme eller måske i dagplejen glemmer at han er træt fordi der sker mere vides ikke. Men…
Siden vi overgik til vintertid er han begyndt at vågne ved kl 4.30 tiden, nogle dage før og det giver ham et endnu længere “vågen” stræk inden mulighed for middagslur. Han puttes kl. 19 da han ikke kan holde sig vågen længere. Puttes han senere betyder dette desværre ikke at han sover længere næste morgen.
Fra ca kl. 3 begynder han at sove mere uroligt, roder rundt og sætter han sig først op i sengen kan jeg ikke få ham videre i søvnen.
Nogle gange kan han også græde lidt tidlig morgen, men måske det er i drømme. ...
... Sommetider kan jeg få ham videre i søvnen med en sut og hans sovebamse, men det kræver at jeg er lynhurtig. Resten af natten gives ikke sut hvis han taber den (han kan nu selv finde den og putte den i munden) og han tages aldrig op eller tilbydes drikke.
Det virker til hans søvn fra tidlig morgen nu er blevet lettere. Han vågner nemmere ved lyde og vi må liste rundt i et gammelt hus der knirker. Han sover fortsat i egen tremmeseng men i vores soveværelse. Han vågner normalt senest kl. 5.
Er dette normalt og sker der noget specielt ift. søvnen ved denne alder?
Han er i fuld gang med at få flere tænder hvilket naturligt også påvirker søvnen.
Jeg har spurgt dig før men hvornår plejer søvnen at blive tungere med knap så mange lette opvågninger?
Om dagen sover han ca. 2-2.5 time og om natten ca. 10 timer. Vi har talt om det før, men bør man vække et barn i dagtimerne, nogle dage har jeg nemlig fornemmelsen af han sagtens kan sove mere når han vågner, men vil længere dagssøvn påvirke endnu mere i negativ retning ift. nætterne?
På forhånd tak for svar og rigtig god dag.
Med venlig hilsen
Kristians mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. oktober 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Dagslur i klapvognen fungerer ikke mere
Kære Helen, Jeg har et spørgsmål i forhold til søvnvaner Vores datter...
22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop
Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...
6. oktober 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Afviser far og håndtering af temperament
Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående vores datter, som lige er fyldt 18...
6. oktober 2026 | Diverse | 18 mdr.
Hvordan passer jeg på mig selv som fuldtidsmor?
Kære Helen Jeg kunne godt tænke mig lidt generel sparring på, hvordan man...
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
Viden om børn:
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Arp
Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.
Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.
Evt. arp...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Tusind tak for din hjælp til ammestop. Jeg har i denne uge endelig lagt amningen på hylden, og lillepigen har ikke sagt et kvæk. Hun falder så pænt i søvn, imens jeg synger for hende. Hun er så dygtig, og jeg er glad for, at det har været så let. Der er selvfølgelig stadig mælk i mine bryster, men de er ikke spændte. Så tusind tak for dine råd...
Hilsen en mor, der gerne ville gøre ammestop så let som muligt for både mor og barn.









