Annonce

Annonce

Svar: Ang graviditetsuger


4. november 2021

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære gravide

Tak for dit spørgsmål - det er en rigtig godt spørgsmål du stiller, for jeg kan godt forstå, hvis du bliver forvirret. Jeg synes faktisk også, det nogle gange kan være lidt svært at vide, hvad der egentlig menes.

Når din læge eller sundhedsstyrelsen siger, at du f.eks. skal starte med jerntilskud fra uge 10, så betyder det 10+0 - altså når du er 10 uger henne.

Når du skal til 12-ugers scanning, så kan denne dog godt ligge lidt forskelligt, fordi tidspunktet også afhænger af, hvornår du kan komme til. Altså hvornår der er en ledig tid på det sygehus eller den klinik, som skal skanne dig. Og en 12-ugersscanning kan så vidt jeg ved godt ligge mellem uge 11+0 og 13+6 og en 20-ugers scanning kan ligge mellem uge 18-21... Derfor er det måske også mere præcist at kalde 12 ugersscanningen for nakkefoldsscanning eller 1. trimesterscanning. Og 20-ugersscanning for misdannelsesscanning eller 2. trimesterscanning...

Når du skal fortælle familie og venner, at du er gravid, og hvor langt du er henne, så kan du sige dette på mange forskellige måder:
"jeg er i uge ...


Annonce

... 8+6"
"jeg er i 9. graviditetsuge"
"jeg er fulde 8 uger henne"
"jeg er fulde 9 uger i morgen"
"Jeg går ind i uge 10 i morgen"
"jeg er knap 2 måneder henne"

Noget af det vil naturligt være mere præcist end andet - det mest præcise vil være "8+6" og det er derfor også dette din læge og andre fagpersoner spørger til.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Jeg tænker, at du overfor familie og venner skal give det svar, som du tænker passer bedst til dem. Hvis du taler med en anden mor, som ved hvad du taler om, så kan du sagtens sige det præcist, hvis du taler med nogen, som ikke behøver vide det præcist, så kan du bare sige f.eks. "jeg er knap 2 måneder henne".

Og så skal du også være opmærksom på, at din terminsberegning og dermed dine uger godt kan ændre sig hen af vejen. Når du bliver scannet vil man lave en ny beregning, så det kan faktisk gode rykke sig lidt både frem og tilbage, alt efter hvad scanninger viser.

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre og rigtig meget held og lykke med graviditeten fortsat! Det lyder som om, at du og det spirende liv i din mave stortrives, det er så dejligt!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit uddybende svar..... Der er lige pludselig en masse ting der hænger bedre sammen for mig.

Tak fra Anja, med mindre ondt i brysterne


Annonce