Brev:
Ang. Første lægeundersøgelse

Hej Helen!
Du har allerede svaret på et spørgsmål fra mig og tusind tak for det.
Jeg har bestilt tid til den famøse “første lægeundersøgelse”. Det viste sig at denne undersøgelse i mit lægehus tilbydes af enten en social- og sundhedsassistent eller en jordmoder. Jeg tænker at mit lægehus er lidt præget af lægemangel. Jeg fik tid hos jordemoderen som lød rigtigt rar, men som hun sagde “her er det os (hende og SOSU-assistenten) der udfylder svangerskabspapirerne”
Som jeg kan læse mig til og høre i din podcast, er det vel mere end selve udfyldelse af papirerne? Med al respekt for jordemoderens faglighed gør det mig lidt utryg, at jeg ikke skal tale med en læge. Er det normal procedure at det ikke nødvendigvis er ens egen vante praktiserende læge?
Venlig hilsen
Mig
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.



