Brev:
Fodring om natten

Hej Helen
Mange tak for dit svar på dit svar på mit sidste spørgsmål. Det var nogle meget brugbare råd, og det gjorde en forskel for os.
Jeg har nu et spørgsmål om søvn. Da det er mit andet barn, ved jeg godt, at baby jo hele tiden udvikler sig og ændrer sine vaner. Men jeg synes alligevel det kunne være interessant at høre lidt mere om, hvad det er, der pludselig får noget omkring søvnen til at ændre sig. Er det mon hendes alder?
Min datter fylder 4 måneder om 10 dage. Siden hun var 6 uger gammel, har hun sovet hele natten. Fra ca kl 22-23 til 8-9. (Hun får flaske). Det har jo bestemt været dejligt, at vi nu i to måneder har fået en uafbrudt nattesøvn.
Derfor er det måske lidt ekstra hårdt, at hun ...
... pludselig har ændret mønster. Den sidste uges tid er hun vågnet præcis kl 4 og været sulten, hvorfor hun selvfølgelig har fået flaske. Kun en lille én på 90 ml, for hun virker ikke sulten efter det og falder så blot i søvn igen.
Noget der også pludselig er anderledes er, at hun sover mere uroligt. Man skal give hende sutten mange gange, holde hendes hånd osv. Før sov hun uden en lyd hele natten.
Jeg er nysgerrig på, hvad det mon kan skyldes, at hun går fra at sove 10 timer i træk til pludselig at vågne på et bestemt tidspunkt om natten og være mere urolig? Jeg ved, det nok skal ændre sig igen, men hvornår er jo så spørgsmålet;)
Tak for en god brevkasse!
Mange hilsener fra en mor, der savner at sove igennem :)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Tilvænning af barnevogn og klapvogn
Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Svangerskab
Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.
Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".
Forkælelse - forkælede børn
Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.
Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.
Små børn kan ikke...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.
Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder





