Brev:
Hvorfor vågner hun så ofte om aftenen/natten? Part 2

Hej Helen.
Tak for dit svar. :)
Svar på vores datters vægt. 6,9kg og 67,5cm lang.
Hun har aldrig været den store spiser og vi har altid kæmpet med at få hende til at spise.:)
Grød/mos er stadigvæk blot smagsprøver, da hun ikke forstår det endnu og vi ikke vil presse en ske i munden på hende.
SPØRGSMÅL:
Så hvad skal hendes daglige mælkeindtag være og skal vi blot tilbyde hende mælk hver 3-4 time selvom hun ikke melder sig?
Dejligt du kan bekræfte det er normalt med opvågninger, som kræver ...
... en hånd og du har ret i, at det er ekstra hårdt fordi de kræver jeg står op og går ind på hendes værelse. Det er så det valg vi har taget.
Vores datter kan maks være vågen 1,5-2 timer ad gangen og sover mellem 4-5 timer i dagtimerne. Sidste lur slutter ofte ved 15.30/16.00 og skal vi holde hende vågen til putning kl 19.00, så ved jeg ikke om vi skal ligge en ekstra lur ind, for hun er meget træt og pylret indtil 18.00 hvor vi normalt putter hende.
SPØRGSMÅL:
Hvad tænker du?
Bedste hilsner
Mette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Allergidisponerede børn
Når man taler om allergidisponerede børn skelner man imellem dobbelt forældre disposition og svær enkeltdisposition.
Dobbelt forældredisposition er når begge forældre har/har haft flerårig, svær lægediagnosticeret behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit, børneeksem eller sikker fødevareallergi).
Svær enkeltdisposition er når en af forældrene og/eller søskende har/har haft flerårig svær lægediagnosticeret, behandlingskrævende atopisk sygdom (Astma, rhinit,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




