Brev:
Afvænning fra sut - 2 år, 1 mdr.

Hej Helen!
Vi vil gerne have lidt råd og vejledning ift. hvornår og hvordan man bedst afvænner børn fra sut?
Vores datter er lige fyldt 2 og har brugt sut siden hun var 4 måneder. Da hun var baby mindes jeg at vi kun brugte den ifm. søvn og når hun blev meget ked af det. Men i takt med at hun er blevet ældre og dels ofte selv kan få fat i den og dels er blevet bevidst om at hun kan kræve at få den, bliver den brugt meget mere nu end tidligere.
Aktuelt har vi dog også haft en stor omvæltning med flytning, nyt arbejde til mor og far ...
... samt ny institution, så jeg har gået i et par måneder og tænkt "Det er okay, hun har det også hårdt." Men nu synes jeg hun bruger den alt for meget, også når hun ikke er ked af det, og tager man den fra hende skriger hun på den. Engang i mellem når hun er i rigtig godt humør/optaget af noget sjovt kan man godt dog godt lykkes med det.
Så vores spørgsmål går på om det er bedst på et tidspunkt bare at tage en "kold tyrker" eller om man skal prøve gradvis at vænne hende af med den? Og ift. alder hvornår er det bedst?
Med venlig hilsen
J og M
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...
4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Passiv rygning og børn
Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.
Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.
Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




