Brev:
Baby 8 mdr - ammes hele natten, part 3

Hej igen Helen,
Jeg skriver igen ang. vores nætter, som desværre kun bliver værre og værre og med flere og flere amninger.
Jeg har forsøgt at lirke brystet ud, som du skrev, men det desværre ikke haft nogen effekt. Jo måske bare at hun så er vågnet endnu kortere tid efter og efterspurgt brystet igen.... :( Jeg oplever desuden, at hun sidst på natten har ondt i maven, nok pga. så mange amninger natten igennem.
Jeg har 3 spørgsmål til dig:
1) Hun ammes pt 4 gange i løbet af dagen, før hver af sine 3 lure samt til nat. Du skrev sidst, at amning før 1. lur og 3. lur skulle udfases, så hun faktisk kun blev ammet til middagslur (2. lur) samt til nat. Jeg er nervøs for, om jeg ved dette tiltag kan risikere, at hun så indtager mindre mad om dagen og ENDNU mere ...
... mad/amning om natten?
2) Lidt i forlængelse af ovenstående: Jeg overvejer at indføre ekstra små måltider før alle lure hvis hun er i humør til det og jeg kan komme afsted med det - og så blot tilbyde hende brystet efter som top-up. Hvad tænker du om det? Synes dog også, hun så vil skulle spise meget ofte, da hendes lure jo kun varer 30 min.
3) Bør jeg supplere måltiderne med MME i kop? Både for den ekstra næring, men også for at sikre hende tilstrækkeligt jern, som hun jo ikke får i brystmælken, vel? I såfald hvor meget MME skal der til for at hun får jern nok? (hun vejer knap 10 kg) Det eneste "rigtige mad" jeg får i hende er fortsat grød og de færdige mos fra Ella's Kitchen og således ikke kød/fisk osv.
Håber, du kan hjælpe mig igen igen!
Bedste hilsner,
Sofia
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.
Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S









