Brev:
Nok måltider i døgnet?
Hej Helen,
Mange tak for dit meget gode, konkrete og brugbare svar sidst!
- nu håber vi, at du kan hjælpe os igen!
Vi har siden sidste besked fået verdens sødeste lillebror som nu er blevet tre uger! Han er blid, skøn og sover dejligt.
Vi oplever dog, at han nogengange måske faktisk sover lidt for godt? Lidt af et luksusproblem vil man jo mene! Det betyder dog at han nogle dage måske kun melder sig til mad seks gange i døgnet.
Vi vækker ham som oftest hvis han ...
... sover mere end fire timer, men han sover ret tungt, og de gange formår han desværre ikke rigtig at få spist fordi han hele tiden falder i søvn - de gange hvor han selv melder sig spiser han roligt og flot. Nogengange melder han sig selv allerede efter to timer.
Vores spørgsmål går derfor på, om det kan være okay, at han kun spiser 6 gange i døgnet? 😅 Eller om vi skal blive ved med at forsøge at vække ham?
På forhånd tak for svar
Med venlig hilsen
de “nye” forældre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...
3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.
Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...
30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...
Viden om børn:
Flyverdragter til børn
Flyverdragter er nødvendige, og de fleste børn starter med at bruge en flyverdragt, når de begynder at kravle omkring i 1 års alderen.
Flyverdragter er til leg udenfor - ikke til at sove i. De fleste flyverdragter er meget varme og kan også være lidt stive i stoffet, og nogle flyverdragter er faktisk så stive og tunge, at de gør det svært for barnet at bevæge sig rundt. Derfor kan det være en god idé at vælge en flyverdragt, som ikke er alt for tung, og som netop giver...
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.