Brev:
Kvitte amning

Hej Helen
Tak for dit svar angående Nynnes søvn og den tilbagegang jeg pludselig følte. Det har givet lidt mere ro i maven og jeg kan også så småt mærke at hun er mere tryg ved at sove nu.
Men I forbindelse med denne her periode vi er/har været i, virker det til at min datter of blevet mere afhængig i brystet. Med hyppige opvågninger efter puttetid. Frem til kl 01 vågner hun typisk hver 45.minut. Hun bliver puttet 19.30.
Jeg må indrømme at jeg generelt er ved at være træt af at amme, og har brug for at far også kan tage lidt over.
Jeg ...
... skal tilbage på arbejde midt august hvor far derefter har 3 mdr barsel. Så inden da skal amningen udfases. Og jeg vil gerne stoppe også med aften og natamning inden da. Så jeg begynder at gøre mig nogle tanker om hvordan jeg skal gribe det an og ville i den forbindelse hører din mening og erfaring med at stoppe amningen.
Nedtrapning, kold tyrker?
På forhånd tak:)
Man ved, man er desperat efter lidt alenetid når man sidder nede i stuen uden briller og har svært ved at læse nyheder - og ikke vil risikere at vække nogen ved at gå op og hente dem.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









