Annonce

Annonce

Svar: Vuggestue og overstimulering


4. juni 2021

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Hej med dig

Tak for dit brev :)

Det er rigtig dejligt, at du kan mærke, at det går langt bedre med hverdagen i vuggestuen nu. Det er så dejligt, at din dreng er glad, og at du kan mærke, at han har nydt dagen og alle oplevelserne, når du henter ham - super godt!

Når han reagerer hjemme, så er det fordi det naturligt stadig er rigtig svært for ham at være adskilt fra dig. Han er stadig så lille, at han ikke forstår, hvor du er henne. Han kan ikke forklares, at du er på arbejde og kommer tilbage, og han kan heller ikke forholde sig til tid, han ved derfor ikke, om du er væk i 3 minutter, 3 timer eller 3 dage. Det er rigtig hårdt for ham, samtidig med at han skal finde ud af alt det nye sm hverdagen byder på. Der stilles mange krav, og der sker rigtig meget i vuggestuen - og sidst på dagen er han bare rigtig træt og fyldt op med indtryk og oplevelser.

Det er derfor rigtig godt, hvis du kan prøve at give ham ekstra nærhed og tæt fysisk kontakt, når I er hjemme. Det er rigtig godt, hvis du kan holde om ham, lade ham sidde lidt ekstra på skødet, hvis du kan kærtegne ham, kysse ham, kramme ham, tumle med ham osv. så han kan mærke dig fysisk tæt på. Jeg plejer at sige, at hans mor-depot skal fyldes lidt ekstra op, så han har noget at tære af, når I så ikke er sammen.

Det er også rigtig godt, hvis du kan hjælpe ham med at lande derhjemme. Jeres verden derhjemme og vuggestuens verden er to meget forskellige ting, og det kan være rigtig svært for ham at komme fra det ene til det andet. Og her kan du hjælpe ham ved at skabe genkendelighed og struktur. Når han ved, hvad der skal ske, hvis han kender jeres rutiner, så vil det hjælpe ham med at koble fra, finde roen og lande - og genkendelighed giver tryghed.

Så rutiner, når I kommer hjem, kan f.eks. være, at I starter med at sætte jer ved bordet og spiser lidt mad sammen. Det at få et lille mellemmåltid vil også hjælpe ham med at få lidt energi. Det sikrer, at hans blodsukker holdes stabilt og tendens til at han bryder sammen, græder, skriger og får humørsvingninger er betydeligt mindre, hvis ...


Annonce

... blodsukkeret er stabilt. Det betyder derfor også, at han ikke skal tilbydes sukker, men i stedet et godt og sundt mellemmåltid - f.eks. en grovbolle sammen med lidt ost og frisk frugt, eller måske en portion tykmælk med rugbrødsdrys eller lignende.

Derefter kan I måske lege lidt sammen, du kan sidde lidt med ham på skødet, I kan læse i en bog, I kan hygge, tumle, være fysisk sammen - og derefter skal du måske igang med lidt praktiske ting. Der skal sættes vasketøj over, der skal startes på aftensmaden osv. Og her er det vigtigt, at du er i nærheden af din dreng. Han må gerne lege selv, han må meget gerne lege med sine klodser, trille bold, eller hvad han nu har lyst til, men han må meget gerne være, hvor han kan se dig. Han må også meget gerne deltage i de ting, som du går igang med - tømme tasken, prøve at putte vasketøj i maskinen osv. Så du er opmærksom på, at han skal mærke, at du er der for ham, netop fordi I har været adskilt.

Da han stadig kun er 1 år gammel, så kan han også have glæde af at sidde i sin høje stol, når du feks. laver mad, så kan han følge med og se, hvad der foregår. Du må meget gerne give ham lidt mad i hånden, som han kan sidde og gumle på.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Er far hjemme, så kan den ene af jer også tage sig af jeres dreng, imens den anden laver mad, dækker bord og sørger for alt det, som nu engang skal gøres. Det er tænkeligt, at jeres dreng vil have stor glæde af at bruge sig selv motorisk, da børn i hans alder har en naturlig udforskningstrang og naturligt ikke kan sidde stille særlig lang tid af gangen. Så hvis den ene af jer forældre kan gå ud med ham, lade ham være udenfor lidt, tumle lidt, mærke verden, bruge sig selv motorisk - så vil det også kunne give jer alle en større ro sidst på dagen. Når han har fået en fysisk træthed i kroppen, vil han naturligt kunne sidde mere stille bagefter - og derfor måske sidde mere stille, når det så er spisetid og I sidder ved middagsbordet :) Det kan være med til at give jer alle en bedre afslutning på dagen.

Jeg håber, at du kan bruge disse tanker lidt videre :)

Rigtig meget held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Røgede fisk og børn

Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.

Til børn er det en god idé at følge disse råd:

- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.

- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.

- Vær opmærksom på at...

Læs mere i Babylex

Sutteflaske

For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.

Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.

Sutteflaske-sutterne findes...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce