Annonce

Annonce

Brev:

Flytte børnehave eller vente


18. maj 2021

Kategori:
Alder:
4 år, 11 mdr.

Flytte børnehave eller vente

Kære Helen

Vi står i den situation, at vi gerne vil flytte ud af byen, inden børnene skal starte i skole. Vores dreng skal starte i skole om lidt over et år - og vores pige går i vuggestue og skal starte i børnehave om et års tid.

Vi har mulighed for:

1) At flytte til august/september - så vil vores dreng have lidt over et halvt år i en ny børnehave i det nye område, inden han skal starte før-skole.

2) At flytte til marts - holde lidt ferie - og så skal vores dreng ikke skifte børnehave, men starte i før-skole i det nye område 1. april.

Vores pige skal have et skift uanset hvad, så det fylder ikke så meget - om end hun er meget glad for vuggestuen hvor hun er.

Der er naturligvis også andre faktorer, der spiller ind - vi voksne vil have det helt fint med at vente til næste forår, men børnenes trivsel ved vi, at der fylder meget, så det betyder en del.

Nu kommer mit spørgsmål, som jeg håber du vil dele lidt tanker om mig med - selvom jeg godt ved, at man aldrig kan se ind i fremtiden, hvordan det bliver for børnene.

Kan man sige, om det vil være bedst for vores dreng at gøre børnehaven "færdig", dvs. have det sidste år som en af de store - og så tage "skiftet", når der alligevel er et naturligt skift til skolealderen? Han har (som jeg tidligere har skrevet) haft lidt svært ved at sige farvel ved aflevering i børnehaven tidligere, men nu går det godt, og han er glad for sin børnehave og har gode venner at lege med og trygge relationer til de voksne.

... Eller vil det være bedre at tage ...


Annonce

... skiftet efter sommerferien, så han når 7 måneder i en ny børnehave og måske kan nå at lære nogle nye børn at kende, som han så kan starte skole med.

Han er en dreng, der har lange indkøringsperioder, hvor han er lidt utryg (det oplevede vi både i vuggestue og børnehave), og selv om de andre børn gerne vil ham, går der noget tid inden han "tør op". Derfor er jeg lidt bekymret ved et børnehaveskift efter sommerferien, fordi jeg ikke er sikker på, at han når at falde helt til, inden han alligevel skal stoppe igen - og så skal til at falde til i skolen... og så risikerer vi en lang "svær" tid...
Omvendt, kan det også være svært at starte skole helt uden at kende nogen, hvis vi venter - og hvor der ikke er så mange voksne pr. barn til at faciltiere legerelationer.

Åh, det er ikke nemt at være en bekymret mor :-) Men altså... situationen lige nu er at vi står i en situation hvor alle i familien trives rigtig godt - begge børn i institution og også os voksne med kort transport tid til arbejde osv. (hvilket bliver lidt anderledes i det nye). Så jeg fristet af at vente med flytte til foråret, men bange for om jeg så gør det hele sværere for min dreng til den tid og burde tage springet nu.

Den børnehave han går i nu er i byen - og børnene skal alt muligt forskelligt til skolealderen; nogle privatskole, nogle først et år senere og så forskellige byskoler. Men i forstæderne er det måske lidt mere en samlet flok, der følges i skole.

Det var lidt tanker herfra - håber du vil dele dine erfaringer.

På forhånd tak.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Passiv rygning og børn

Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.

Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.

Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...

Læs mere i Babylex

Cykelhjelm

Alle børn bør bruge cykelhjem, når de cykler. Det gælder både når de cykler selv og når de sidder i cykelstol, i en ladcykel eller i en cykelanhænger.

Vælg en godkendt hjelm. Det vil sige en hjelm med et CE-mærke og godkendelsesnummeret EN 1078.

Derudover så skal hjelmen sidde rigtigt og det gør den når den dækker panden og sidder så stramt, at den ikke kan skubbes tilbage i nakken. I de fleste hjelme sidder skumgummipuder, som hjælper til at justere størrelsen, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.

Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)

Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.

Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!

Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!

Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder


Annonce