Annonce

Annonce

Brev:

Fra 2 til 1 lur - 11 mdr.


8. april 2021

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Fra 2 til 1 lur - 11 mdr.

Hej Helen.

Mit spørgsmål drejer sig om lure om dagen.

Min søn er 11 md og får pt 2 lure (han starter først i vuggestue 1/6) Han sover ca 12 timer om natten. Her har der hele tiden været en del "opvågninger"/ behov for lidt støtte/trykhed, men det er indenfor den sidste uge blevet meget bedre(7-9-13!) (han kom på eget værelse for 4 uger siden)

Lurerne om dagen, har aldrig været rigtig lange- 2-2,5 time nogle enkelte gange, ellers på ca 1,5 time. Han plejer at vågne ved 6-7 tiden om morgenen og få lur kl 9:30-10 (så vågen ca 3 timer) og igen ved 15 tiden. I dag, feks, forsögte vi med 4 timer vågen inden 1 lur, uden problemer. Og igen sov han kun 1,5 time.

Jeg kan mærke om formiddagen at han bliver træt, ikke om eftermiddagen. Han får nat grød kl 19 og derefter lagt. Det tager ca 30 min. På det sidste er han længere tid om at falde i søvn på anden lur og nogle gange vågner han først kl 1630, men han er ikke sværere at ligge til natten af den grund. Enkelte gange har han slet ik ku falde i søvn på 2 lur og stadig haft godt humør.

Mine ...


Annonce

... tanker går på, om hvornår og hvordan de går fra 2 til 1 lur? Flytter man den ene lur? Flytter man sengelægningen? Hvis han går til kun en lur, blir lagt lidt før om aftenen, vågner han så bare tidligere.. Kommer det helt naturligt at baby ikke kan falde i søvn til 2 lur og så er det tid.. eller når han med 2 lure ikke kan ligges til natten..? Jeg snakkede med en, hvis datter er 6 md ældre og hun får en lur om dagen - fra 1130. Og bagefter kom jeg til at tænke på, hvad gør de så med frokosten.. (ja, jeg ku jo bare spørge dem selv). Men min søn spiser feks morgen mad ved 7:30 tiden, frokost kl 12-13 stykker og aftensmad kl 1730.

Jeg håber det giver et billede af vores situation og hverdag og du kan følge mine tanker.

På forhånd tak
Louise

PS Jeg vil bare sige, at 2 lur- der bliver han gerne lagt ved 15-1530 tiden, men sover sjældent før kl 16. Han ligger bare stille og rolligt i barnevognen, mens vi triller.
I dag sov han til 6:15, sov igen kl 10:30-12 og så igen kl 16. Igen, han gav ikke udtryk for at være træt t 2 lur, men jeg prøvede alligevel.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst så tusind tak for din fantastiske brevkasse. Jeg har fulgt den på sidelinjen i et par måneder og er meget imponerede over dine gode råd og vejledninger

Mor til Sille 7 måneder


Annonce