Brev:
Fra 2 til 1 lur - 11 mdr.

Hej Helen.
Mit spørgsmål drejer sig om lure om dagen.
Min søn er 11 md og får pt 2 lure (han starter først i vuggestue 1/6) Han sover ca 12 timer om natten. Her har der hele tiden været en del "opvågninger"/ behov for lidt støtte/trykhed, men det er indenfor den sidste uge blevet meget bedre(7-9-13!) (han kom på eget værelse for 4 uger siden)
Lurerne om dagen, har aldrig været rigtig lange- 2-2,5 time nogle enkelte gange, ellers på ca 1,5 time. Han plejer at vågne ved 6-7 tiden om morgenen og få lur kl 9:30-10 (så vågen ca 3 timer) og igen ved 15 tiden. I dag, feks, forsögte vi med 4 timer vågen inden 1 lur, uden problemer. Og igen sov han kun 1,5 time.
Jeg kan mærke om formiddagen at han bliver træt, ikke om eftermiddagen. Han får nat grød kl 19 og derefter lagt. Det tager ca 30 min. På det sidste er han længere tid om at falde i søvn på anden lur og nogle gange vågner han først kl 1630, men han er ikke sværere at ligge til natten af den grund. Enkelte gange har han slet ik ku falde i søvn på 2 lur og stadig haft godt humør.
Mine ...
... tanker går på, om hvornår og hvordan de går fra 2 til 1 lur? Flytter man den ene lur? Flytter man sengelægningen? Hvis han går til kun en lur, blir lagt lidt før om aftenen, vågner han så bare tidligere.. Kommer det helt naturligt at baby ikke kan falde i søvn til 2 lur og så er det tid.. eller når han med 2 lure ikke kan ligges til natten..? Jeg snakkede med en, hvis datter er 6 md ældre og hun får en lur om dagen - fra 1130. Og bagefter kom jeg til at tænke på, hvad gør de så med frokosten.. (ja, jeg ku jo bare spørge dem selv). Men min søn spiser feks morgen mad ved 7:30 tiden, frokost kl 12-13 stykker og aftensmad kl 1730.
Jeg håber det giver et billede af vores situation og hverdag og du kan følge mine tanker.
På forhånd tak
Louise
PS Jeg vil bare sige, at 2 lur- der bliver han gerne lagt ved 15-1530 tiden, men sover sjældent før kl 16. Han ligger bare stille og rolligt i barnevognen, mens vi triller.
I dag sov han til 6:15, sov igen kl 10:30-12 og så igen kl 16. Igen, han gav ikke udtryk for at være træt t 2 lur, men jeg prøvede alligevel.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Børn i bilen
Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:
1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.
2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.
3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.
4....
Rotavirus
Rotavirus er den hyppigste årsag til diarré og opkastninger hos spædbørn. De fleste børn smittes mens de er mellem 6-24 måneder. De får kraftige opkastninger, vandig diarré og måske feber og barnet er i risiko for at få væskemangel. Symptomerne kan vare op til 7 dage.
Tegn på væskemangel er tørst, irritation, uro, sløvhed, indsunkne øjne, tør mund og tunge, tør hud og sparsom vandladning. Hvis du ikke kan få dit barn til at drikke og du oplever et eller flere af ovenstående tegn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




