Annonce

Annonce

Brev:

Privat omkring afføring


27. februar 2021

Kategori:
Alder:
3 år, 10 mdr.

Privat omkring afføring

Hej Helen

Vi har den skønneste dreng der fylder 4 år til april.

Han er en lidt følsom dreng. Han er ikke den der råber højest og han har brug for at se ting og folk an.

Han er meget kærlig og omsorgsfuld. Han er meget eftertænksom og observerende.
Han er på ingen måde bagefter på hans udvikling på nogen punkter. Han har været blefri om dagen siden i sommers. Og det er gået rigtigt godt. Han blev en måned efter også blefri om natten på eget initiativ.

Nu til grunden for mit brev.
Min søn er meget privat hvad toiletbesøg angår. Han kan godt tisse andre steder. Men går selv ud og gør det. Og siger intet om det. Men at komme af med afføring kan han kun her hjemme. Men også her er det lidt hemmeligt. Han går selv. Kalder når han er færdig.
Men hvis her er gæster, så hvisker han til mig at han går på toilet. Og ingen må være på badeværelse imens. Ikke engang jeg som mor.

Udfordringer kommer så i forhold til børnehave.
Her vil han ikke lave afføring. Han laver afføring 5 min efter at han er kommet hjem.
Men hvis jeg kommer 20-30 min senere til afhentning. Eller hvis ...


Annonce

... der er gået kuk i hans rutine, feks. Afføring om morgen, så vil han dagen efter have haft et uheld med afføring i børnehaven. Dette er sket 3 gange indenfor de sidste 1-1,5 måned.

Udfordringen er at jeg synes det er synd for ham. Og fordi han er lidt følsom frygter jeg for hans selvtillid/selvværd. Derudover kan det jo blive et problem på sigt, fordi han ikke kan passe ved nogen og kan ikke tage på legeaftale efter børnehave (jo så skal jeg hente ham, hjem på toilet og så køre ham til legeaftale), men det er mest fordi jeg synes det er synd for ham. Han siger ikke selv noget om det. Han vil helst ikke snakke om det.

Vi er ellers åbne om toiletbesøg her hjemme. Og er meget opmærksom på at giv udtryk for at det er naturligt.

Men jeg ved ikke hvordan jeg skal hjælpe ham videre her fra ?

Vi har talt lidt om, at han kan have en nøglering i hans skuffe, som han kan giv til en voksen, hvis han skal på toilet, og de så følger ham der ud og venter udenfor og sørger for han ikke bliver forstyrret.
Men er det for meget ?
Han giver selv udtryk for at det kunne være en ide.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Trodsalderen - 3 år, 6 mdr.

Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Tv om eftermiddagen

Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.

Hr. Pølle i potten :)

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når jeg føler mig dum, så skriver jeg til dig, hvor saglighed, oplysthed og empati mødes på det smukkeste. Tak for det!

Hilsen
Mor på 39


Annonce