Brev:
Nattesøvn og mælkeproduktion

Hej Helen.
Jeg er kommet ind i en ond spiral, hvor jeg ikke kan falde i søvn, efter min søn på 3 måneder er blevet ammet om natten. Han har lidt svært ved at falde i søvn efter, og jeg bruger derfor en del tid, og vågner derfor meget op, på trods af intet lys og interaktion.
Jeg bruger derefter næsten 2 timer på at falde i søvn, og ender dermed med at få omkring 6 timers søvn. Jeg har generelt svært ved at falde i søvn i løbet af dagen, så selv hvis jeg prøver at tage lur, når jeg kun lige at falde i søvn, hvorefter han vågner fra lur, så det er ikke meget, jeg når at sove.
Jeg ved hvor vigtigt søvn er for mælkeproduktionen, og ...
... jeg stresser nu derfor over, om mælkeproduktionen falder for meget, så jeg ikke har nok mælk til min søn (fuldammer). Synes mine bryster er meget bløde om aftenen, og nogengange vil han ikke have bryst inden nat (han får dog efter sidste lur), og jeg mistænker det er pga langsomt nedløb.
Jeg bilder mig selv ind, at der er en sammenhæng mellem lidt søvn og mælkeproduktionen om aftenen... mit spørgsmål er derfor, hvor meget jeg egentlig behøver at stresse over de ca 6 timers søvn, og om jeg kan fuldamme på trods af det, også hvis det fortsætter. Min søn trives ellers rigtig godt og virker tilfreds.
Med venlig hilsen
en bekymret og træt mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. oktober 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Jeg vil hører om du kan hjælpe mig med at forstå anbefalingerne...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Tisser i sengen
Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.
Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.
Langt de fleste børn vokser...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder









