Brev:
Nattesøvn og mælkeproduktion

Hej Helen.
Jeg er kommet ind i en ond spiral, hvor jeg ikke kan falde i søvn, efter min søn på 3 måneder er blevet ammet om natten. Han har lidt svært ved at falde i søvn efter, og jeg bruger derfor en del tid, og vågner derfor meget op, på trods af intet lys og interaktion.
Jeg bruger derefter næsten 2 timer på at falde i søvn, og ender dermed med at få omkring 6 timers søvn. Jeg har generelt svært ved at falde i søvn i løbet af dagen, så selv hvis jeg prøver at tage lur, når jeg kun lige at falde i søvn, hvorefter han vågner fra lur, så det er ikke meget, jeg når at sove.
Jeg ved hvor vigtigt søvn er for mælkeproduktionen, og ...
... jeg stresser nu derfor over, om mælkeproduktionen falder for meget, så jeg ikke har nok mælk til min søn (fuldammer). Synes mine bryster er meget bløde om aftenen, og nogengange vil han ikke have bryst inden nat (han får dog efter sidste lur), og jeg mistænker det er pga langsomt nedløb.
Jeg bilder mig selv ind, at der er en sammenhæng mellem lidt søvn og mælkeproduktionen om aftenen... mit spørgsmål er derfor, hvor meget jeg egentlig behøver at stresse over de ca 6 timers søvn, og om jeg kan fuldamme på trods af det, også hvis det fortsætter. Min søn trives ellers rigtig godt og virker tilfreds.
Med venlig hilsen
en bekymret og træt mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




