Brev:
Afviser bryst konstant

Hej Helen,
Jeg har virkelig brug for din hjælp og råd. Jeg har en dreng på 8 måneder, som afviser mit bryst nærmest hele tiden her på det seneste. Der er nu gået 2 dage uden amning. Han vil slet ikke.
Alt startede med at han for første gang blev syg med høj feber og gad ikke at lægge ved brystet længere. Derudover har han fået modermælkserstatning ved siden af amningen. 1 flaske om aftenen ved 23.00 tiden. Og så bryst 2 gange om natten og ca 2 gange amning om dagen.
Jeg har prøvet en nat hvor jeg gav ham bryst fremfor flasken, men der blev han rigtig sur og græd meget. Har prøvet at give bryst under søvnen, der reagerer han på samme måde. Jeg ved ikke hvordan jeg skal fjerne flasken fra ham, så han bedre kan koncentrerer sig om brystet kun.
Vi har haft medela flasken ...
... som minder lidt om brystet. Men så skiftede vi til en almindelig flaske. Tænker måske at det kom derfra, at han hellere ville have flasken fremfor brystet. Det er nemmere for ham går jeg udefra og mælken kommer noget hurtigere.
Jeg ved slet ikke hvad grunden ellers kan være. Jeg vil rigtig gerne kunne fortsætte med at amme ham. Jeg er rigtig ked af det. Har prøvet lidt af hver. Men det lykkedes ikke. Hvad skal jeg gøre? Og hvad har jeg gjort forkert? Han er ellers en rigtig glad og nem baby. Han har haft en god appetit fra starten af fødslen. Vi begyndte med at give grød fra han var 4 mdr. Men her på det seneste, der har han også afvist mos/grød.
Så er vi gået igang med give fingermad. Og der spiser han ikke ret meget.
Jeg håber at du kan hjælpe mig. Mange tak for på forhånd.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Undertøj til børn
Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.
I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




