Brev:
Afhængig af sut for at sove?

Hej Helen
Vores lille datter på 3 måneder sover ikke så godt om dagen. Hun vågner efter 40 minutter og skal herefter hjælpes til at falde i søvn igen.
Det vi gør nu, er at gå ned til hende og trille barnevognen indtil hun falder i søvn igen. Vi er også opmærksomme på, at hun ikke sover helt, når hun bliver lagt i barnevognen, så hun registrere, at hun nu ligger der.
Tit går jeg en tur med barnevognen i løbet af dagen og det er lidt 50/50, om denne tur får hende til at sove en lang lur eller om hun stadig vågner efter 40 minutter.
Jeg ved også, at trilleriet kan blive en dårlig vane, som skal trappes ned. Lige nu er fokus blot at få lillepigen til at sove lidt længere lurer :)
Nu er jeg kommet til at spekulere ...
... på om sutten kan være en del af “problemet”. Hun bliver altid puttet med hendes sut i munden, og får den også “stoppet ind”, når hun vågner efter de 40 minutter inden barnevognen trilles. Vil derfor høre, om du har nogle gode råd til at lære hende at sove uden sut?
Hun har allerede en nusseklud, som jeg ligger ved hendes næse, og op forbi hendes hoved.
Det skal lige tilføjes, at jeg synes hun sover okay om natten. Her vågner hun med 2-3 timers mellemrum, og kan efter amninger sagtens sove uden sutten i munden.
Dog er hun ofte urolig fra kl 4 og frem til hun står op ved 6-tiden, hvor hun gerne vil have sutten for at finde ro (efter hun har fået noget at spise).
Håber du har nogle gode råd
Med venlig hilsen
Trille-mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.





