Annonce

Annonce

Brev:

Sygdom og manglende appetit - 9 mdr.


6. januar 2021

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Sygdom og manglende appetit - 9 mdr.

Hej Helen.

Som jeg før har haft skrevet til dig, har vores datter haft mellemørebetændelse og det har hun faktisk stadigvæk og det har ramt rigtig hårdt på hendes appetit.

Hun har også alderen til, at appetitten generelt kan svinge meget, så en mellemørebetændelse gør det ikke bedre. Vi gik til lægen med hende d. 28/12 fordi hun nærmest ingenting ville spise medmindre hun var hos os, eller var med i køkkenet hvor vi kunne give hende lidt her og der. Hun nægtede pure at spise ved bordet, hun tog sig til ørene og blev rigtig ked af det. Og sådan er det stadigvæk. Hun kom på penicillin og vi skulle supplere med panodil indimellem. Det hjalp hende ikke, og vi var til ørelæge i mandags d. 4/1, hvor vi fik afvide hun har undertryk på begge øre samt væske i venstre øre. Ørelægen kunne godt forstå hun ikke har lyst til mad. Hun skal have lagt dræn i begge øre d. 14.

Hun har jo som sagt aldrig været madglad, og når hun så bliver ramt så hårdt ...


Annonce

... som nu, har hun jo slet ikke lyst til noget. Hun viser ikke tegn på at hun er sulten på noget tidspunkt, og vi gør som vi har gjort længe for at få mad i hende. Hun bliver selvfølgelig sat ved bordet, men der går kort tid før så rejser hun sig på højstolen, griber ud efter os, tager sig til ørene og bliver ked af det.

Mit spørgsmål til dig er:

- Skal vi lade værre med at give hende mad hos os, og i køkkenet eller skal vi sætte hende ved bordet og så lade hende få det hun vil (det har vi prøvet og det er næsten ingen måltider hun overhoved røre) det er som om, ved at der sker noget aktivitet, tænker hun ikke nær så meget over at spise og så går det nemmere. Det gik godt ved bordet før, hun grinte og vi lavede pjat imens vi spiste og hun elskede det. Nu kan vi slet ikke få et smil frem når hun skal have mad og før hun kom i udvikling hvor hun selv kun ville spise, tænder oveni og nu undertryk og væske på ørene.

Med venlig hilsen
Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil lige fortælle, at vores datter nu falder i søvn helt af sig selv, og vi har slet ikke haft en kamp med at lære hende det.

Vi skylder dig æren for det, da vi har fulgt dine råd fra din bog og din brevkasse.

Så tusind tak!

Mor til pige på 18 måneder


Annonce