Brev:
Rutiner for søvn og mad

Hej Helen,
Min søn er nu 7mdr gammel og er en skøn glad dreng :-)
Vi er dog ret udfordrede på søvn-kontoen og kunne rigtig godt bruge din input.
Om dagen sover han i sin barnevogn, hvor han enten falder i søvn helt selv eller ved at vi triller eller ryster vognen ganske lidt. Nogen gange har han brug for at vi lige triller vognen et par gange frem/tilbage efter 30-45min, men tit kan han også sove længere uden hjælpen.
Om aftenen bliver han stadig ammet i søvn, vi samsover. Jeg ammer ham liggende og forsøger at få ham til at slippe brystet inden han sover alt for dybt så han lige når at registrere det. Det er dog ikke altid at dette lykkedes, for hvis han er for vågen så bliver han enten ked eller begynder at vende sig om på maven, lege, spise sin dyne eller andet. Det er mig et vidunder at nogle babyer kan falde i søvn efter at have kartet lidt rundt, for vores ender kun med at køre sig selv mere og mere op og han er aldrig 'bare faldet i søvn' i sengen :-) Dog tager det kun et øjeblik at amme ham i søvn og er derfor i sig selv ikke noget problem.
Udfordringen kommer dog efter at han er faldet i søvn, for han vågner stort set altid kort tid efter igen og igen. Putte/natte-situationen kan derfor se ud som følgende:
20:30 - bliver først ammet inde i stuen, derefter natte-rutine med ble/pyjamas/mm og derefter ammes i søvn i sengen
21:00 - vågner og er 'frisk', men falder hurtigt i søvn igen ved amning eller vugges
21:45 - gentagelse af ovenstående
22:45 - vågner og er dog ikke længere frisk, bliver ammet i søvn igen
00:30, 02:00, 03:45 - gentagelse af ovenstående
Mellem 04-09 sover han markant 'tungere' og vågner kun ...
... enkelte gange. Vi opnår derfor faktisk et længere søvnstræk, men kan dette forsøges flyttet til lidt tidligere på aftenen/natten?
Lige nu sover han to daglige lure på 5 kvarter hver, og vi er meget i tvivl om, hvorvidt han skal have to eller tre lure. Vores rutine er forsøgt inspireret af dine andre mails og ser derfor ud som følgende:
09:00 - vågner
09:30 - morgenmad
10:30 - frugt
11:00 - lur (sover oftest til 12.15 eller 12.30)
13:00 - frokost
15:00 - amning og lur (sover oftest til 16.15 eller 16.30)
Herefter er vi meget i tvivl om der skal ligge endnu en lur eller om han skal tidligt i seng. I disse dage forsøger vi som sagt med to lure og dagen fortsætter derfor som:
18:30 - aftensmad
19:30 - grød (et forsøg på at mætte ham godt inden natten)
20:30 - puttes og ovenstående putte/natte-situation begynder.
Mine tanker er, at han jo lige nu sover utrolig mange timer om natten. Men samtidig virker det lidt skørt at putte ham til en lur fx kl. 18.30?
Det skal nævnes, at jeg skal hjemmepasse ham og at jeg dermed ikke har travlt med at trappe ned på amning :-) udover om aftenen/natten, hvor jeg selvfølgelig godt gad have nogle længere søvnstræk. Derfor kan vi også sagtens stå op fx kl 08, men det er for os ikke nødvendigt at vænne ham til at vågne meget tidligere. Vi vil egentlig hellere have ham længere vågen om aftenen så.
Han spiser oftest fine portioner mad til måltiderne (og vejer 10-11kg), og er motorisk rigtig godt med. - han kravler, rejser op af ting og er sjældent i humør til bare at slappe af, hvormed amningen ifbm. putningen om aftenen hjælper ham med at koble af.
Jeg ser frem til at høre din tanker :)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Ammestillinger
Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.
Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.
Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder




