Brev:
Svært ved at slippe brystet

Hej Helen,
Min datter er snart 5 måneder og hun er 66 cm og vejer 6720g. Hun er utrolig smilende og glad barn og ser ud til at trives rigtig godt.
Lige siden hun blev født, har hun haft problemer med at sove alene og tilbragte de første 3 måneder i min favn og har fået den dårlige vane at skulle falde i søvn med brystet i munden når hun skal sove i sengen. I starten generede det mig ikke men nu hvor hun er blevet ældre og begynder at sove i egen seng er det blevet besværligt.
Vi har sat tremmesengen op ad vores seng med den ene side af så jeg kan lægge hende i søvn (med brystet i munden) samt amme hende om natten. Med brystet i munden tager det mig ingen tid at lægge hende til at sove og hun er oftest i søvn på under 15 min og det har derfor været en dejlig let løsning.
Jeg læste i din bog at man skulle blive ved med at fjerne brystet og give hende brystet igen hvis hun beklagede sig og dette trick har jeg forsøgt mig med i snart en måned uden held.
Til tider har det ført til lange kampe om brystet som har varet op til halvanden time før en af os har givet op, dog har det været næsten uden gråd da hun har været mere eller mindre sovende. Hver gang jeg trækker brystet til mig, begynder hun at søge efter det i søvne og hvis hun ikke finder det, kommer gråden.
Hvis jeg derimod ammer hende og lægger hende ned uden brystet i munden, begynder hun enten at fægte rundt i sengen uden at kunne finde ro eller hun begynder at græde. For at hjælpe hende med roen forsøger jeg mig med slumremusik, en hånd på brystet, små klem på kroppen, en lille sang etc. men det hjælper ikke.
Jeg er ved at forsøge at amme hende først og så ...
... vugge hende i søvn (uden bryst) men dette synes jeg er så hårdt for hun græder voldsomt og det har indtil videre taget op i mod halvanden time at få en grædende pige til at falde i søvn i favnen og dette er hver gang hun skal falde i søvn efter en amning om natten så trætheden er nu altovervældende.
I løbet af dagen sover hun oftest i barnevognen, - i starten havde hun store problemer med at sove i barnevognen og begyndte altid at græde når hun blev lagt ned men dette er heldigvis gået over - og nu har hun ingen problemer med at jeg bare ammer hende, lægger hende ned og går en tur med hende hvor hun så falder relativt hurtigt i søvn og kan sove i mellem halvanden-tre timer.
Jeg vil gerne være i stand til at kunne lægge min datter i hendes seng uden brystet i munden og uden at skulle igennem flere timers gråd og uden at jeg skal på nattelige gåture med barnevognen.
Jeg vil være så taknemmelig for ethvert forslag du må have der kan hjælpe på mit problem.
En anden ting, så har min datter problemer med at komme fra den første søvnfase til den næste og hun vågner altid efter de første 30-40 min hvorefter jeg skal vugge hende til ro igen - for det meste lykkes det at hun falder i søvn igen efter 15-20 min - andre gange bliver hun utålmodig og begynder at græde og jeg tager hende som regel op og venter til hun bliver træt igen med at lægge hende til at sove. Men problemet er kun mellem den første og anden fase, når hun er faldet i søvn igen kan hun snildt sove uden nogle umiddelbare opvågninger. Er der noget jeg kan gøre for at hjælpe hende igennem den første søvnfase? Er det noget hun vil vokse fra?
Med venlig hilsen
C.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
Viden om børn:
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Ultralydsscanning - gravid
Ultralydsscanning giver os muligehed for at se ind i livmoderen til det lille barn. Ved at ultralydsscanne kan man således se, om barnet har det godt, man kan vurdere, om barnet vokser, som det skal, og man kan regne ud, om terminen er rigtig. Man vil også kunne se, om der er mere end et barn.
Når man ultralydsscanner, bevæger man et kegleformet eller rundt apparat rundt på den gravides mave. Der sendes nogle lydbølger gennem maven og på en skærm, vil man kunne se, hvordan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder




