Annonce

Annonce

Brev:

Stimulering af barn nummer to


16. november 2020

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Stimulering af barn nummer to

Hej Helen

Tusind tak for hjælpen sidste gang, vi har prøvet at implementere det de sidste par dage, og alt begyndelse er svær, men vi synes, at vi er kommet godt fra start :)

Du skriver at sålænge lillesøster er velstimuleret i løbet af dagen, så er det okay, at hun ligger lidt selv, når storebror kommer hjem, men hvordan søren sikrer vi os det?

Jeg har cirka syv timer alene med hende om dagen. Meget af tiden går med amning, og hun sover næsten ikke i løbet af dagen (det har sit helt eget kapitel 😅) og derfor går der også meget tid med at “jagte” søvnen. Hvis jeg er heldig, så sover hun 2x 30 minutter og der spurter jeg rundt og ordner vasketøj, tjekket min mobil og måske når jeg at tisse - tiden er virkelig knap. Men jeg når selvsagt ikke alt, og derfor er jeg begyndt at lade hende ligge på gulvet tæt ved mig, sammen med lidt legetøj, så jeg lige kan tømme opvaskemaskinen eller lægge vasketøj sammen. Men jeg synes jo også, at det er synd at hun skal “straffes” for ikke at sove så meget og derfor er nødt ...


Annonce

... til at ligge for sig selv. Men selvfølglig får jeg lavet lidt øvelser (kryds-øvelser, trille, sang-lege osv) men vil skyde på, at det er cirka en times tid fordelt over dagen.

Når jeg så ordner vasketøj eller lige går forbi hende, så får vi øjenkontakt og hun spjætter jo over hele kroppen, holder den kort og går videre, og det skærer i mig. Men er det okay?

Det er bestemt ikke, som i virkelig ikke, fordi jeg laver hovedrengøring, det er opvask og vasketøj, det absolut minimum, så der bare ser nogenlunde ud.

Min frygt er, at hun bliver understimuleret, og måske ikke får samme opmærksomhed som storebror fik, selvom jeg jo godt ved, at det er hendes lod, ved at være nummer to.

Når han så kommer hjem, så er der jo larm, og hun bliver måske stresset? Vi prøver at skærme hende, men det er svært, når hun ikke vil sove i barnevognen.

Hun er glad, følger fint hendes udvikling, så måske jeg ikke skal være så bekymret, men det giver mig virkelig ondt i maven.

Glæder mig til at høre fra dig :)

Kærlig hilsen
S

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Tilvænning af barnevogn og klapvogn

Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...

Læs hele brevet og Helens svar


6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar, det er så dejligt at skrive til dig, du giver altid sådan nogle gode varme råd.

Det er dejligt at kunne skrive til dig, når man er bekymret.

Hilsen
Guldklumpens mor


Annonce