Annonce

Annonce

Brev:

Stimulering af barn nummer to


16. november 2020

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Stimulering af barn nummer to

Hej Helen

Tusind tak for hjælpen sidste gang, vi har prøvet at implementere det de sidste par dage, og alt begyndelse er svær, men vi synes, at vi er kommet godt fra start :)

Du skriver at sålænge lillesøster er velstimuleret i løbet af dagen, så er det okay, at hun ligger lidt selv, når storebror kommer hjem, men hvordan søren sikrer vi os det?

Jeg har cirka syv timer alene med hende om dagen. Meget af tiden går med amning, og hun sover næsten ikke i løbet af dagen (det har sit helt eget kapitel 😅) og derfor går der også meget tid med at “jagte” søvnen. Hvis jeg er heldig, så sover hun 2x 30 minutter og der spurter jeg rundt og ordner vasketøj, tjekket min mobil og måske når jeg at tisse - tiden er virkelig knap. Men jeg når selvsagt ikke alt, og derfor er jeg begyndt at lade hende ligge på gulvet tæt ved mig, sammen med lidt legetøj, så jeg lige kan tømme opvaskemaskinen eller lægge vasketøj sammen. Men jeg synes jo også, at det er synd at hun skal “straffes” for ikke at sove så meget og derfor er nødt ...


Annonce

... til at ligge for sig selv. Men selvfølglig får jeg lavet lidt øvelser (kryds-øvelser, trille, sang-lege osv) men vil skyde på, at det er cirka en times tid fordelt over dagen.

Når jeg så ordner vasketøj eller lige går forbi hende, så får vi øjenkontakt og hun spjætter jo over hele kroppen, holder den kort og går videre, og det skærer i mig. Men er det okay?

Det er bestemt ikke, som i virkelig ikke, fordi jeg laver hovedrengøring, det er opvask og vasketøj, det absolut minimum, så der bare ser nogenlunde ud.

Min frygt er, at hun bliver understimuleret, og måske ikke får samme opmærksomhed som storebror fik, selvom jeg jo godt ved, at det er hendes lod, ved at være nummer to.

Når han så kommer hjem, så er der jo larm, og hun bliver måske stresset? Vi prøver at skærme hende, men det er svært, når hun ikke vil sove i barnevognen.

Hun er glad, følger fint hendes udvikling, så måske jeg ikke skal være så bekymret, men det giver mig virkelig ondt i maven.

Glæder mig til at høre fra dig :)

Kærlig hilsen
S

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil lige sige mange tak for dit gode og præcise svar på mit spørgsmål om "Afbrudt søvn efter dagplejestart". Jeg fik lige præcis den vejledning, jeg manglede. Så tusind tak og fortsat god dag.

Kærlig hilsen
Victors stolte mor.


Annonce