Annonce

Annonce

Svar: Hjælp til immunforsvar ifm. institutionsopstart


9. november 2020

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære Lasses mor

Tak for dit brev og fine spørgsmål omkring styrkelse af immunforsvaret :)

Det er naturligt, næsten forventeligt, at børn i forbindelse med institutionsstart bliver syge. Der er rigtig mange voksne og børn samlet på lille plads, og børn i vuggestuealderen kravler og går omkring, rør ved hinanden og ved legetøj, putter måske hinandens sutter i munden osv. Så smitte med vira og forskellige bakterier kan være svært at undgå.

Der er mange ting, som spiller ind på immunforsvaret, og som man skal medtænke, når man gerne vil styrke det lille barns forsvar mod sygdom:

- Kost er vigtigt. De næringsstoffer, vitaminer og mineraler som vi indtager påvirker kroppens evne til at opbygge nye celler og reparere gamle celler på en ny måde. Og jo mere sundt og varieret et barn kan spise, jo flere forskellige fødevarer barnet indtager, jo bedre er det.

Undersøgelser tyder på, at det kan være en fordel at købe økologisk frugt og grønt. Økologiske grøntsager og frugter har et højere indhold af C vitamin, kostfibre og især antioxidanter, end ikke økologiske grøntsager og frugt har.

Derudover er det vigtigt at spise fisk - gerne flere gange om ugen til frokost og om aftenen. Fisk indeholder vigtige vitaminer og også de essentielle fedtsyrer, og så indeholder fisk blandt andet også selen, der virker som antioxidant, og som kan styrke immunforsvaret inde fra.

Med hensyn til biostrath, så er dette et kosttilskud og omkring koststilskud og naturlægemidler, så skriver sundhedsstyrelsen:

"Naturlægemidler bør ikke anvendes til børn under 2 år uden lægens anvisning. Anvend kun naturlægemidler til børn, hvis det fremgår af pakningen, at de kan anvendes til børn, og følg doseringsvejledningen i indlægssedlen. Der anbefales ikke andre kosttilskud end jern og D-vitamin samt calcium i tilfælde af komælksallergi eller forældres fravalg af mælk og mælkeprodukter. Det gælder også kosttilskud med mælkesyrebakterier og planteekstrakter". Citat: Ernæring til spædbørn og småbørn, sst. 2019.

- Søvn er vigtigt. Når vi sover, så bevæger vi os igennem forskellige søvnstadier, og hvert stadie giver os noget forskelligt. Søvnen består af stadie 1-4 og ...


Annonce

... REM-søvn. I stadie 1 og 2 øger barnets sine motoriske færdigheder, og humøret bliver bedre. I stadie 3 og 4 er det primært barnets hukommelse og immunforsvar, som styrkes, ligesom væksthormon udskilles, knogler og muskler bygges op, og appetitten reguleres. Og under REM-søvnen bearbejdes og lagres dagens oplevelser.

Det er derfor vigtigt, at I hjælper jeres dreng med at sove godt, så han får 1-2 lure i løbet af dagen og en god lang nattesøvn :)

- Kulde og træk. Det er vigtigt, at jeres dreng ikke fryser, og at han ikke får træk, når han f.eks. leger på gulvet. Døre, der står åben, kan godt give kulde og træk hen over gulvet, som I måske ikke mærker, fordi I sidder i sofaen eller lignende.

Det er vigtigt for vores immunforsvar, at vi har en nogenlunde konstant kropstemperatur, da vores temperatur er med til at regulere vores krops forsvar mod sygdomme. Immunforsvaret virker bedre og hurtigere, hvis man har en høj temperatur (f.eks. også ved feber), modsat kan immunforsvaret virke dårligere/langsommere, hvis man udsættes for kulde.

Undersøgelser viser imidlertid også, at kulde-varme alene ikke forklare, hvorfor vores krop nogle gange er mere modtagelig for sygdom. Der er flere faktorer, som spiller ind, men ikke desto mindre, vil det være godt, at du hjælper din dreng med at holde så stabil en temperatur som muligt - og her er uldundertøj og nattøj i uld f.eks. rigtig godt.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

- Sygdom. Hvis man først har været syg, så bliver man desværre lettere syg igen. Derfor anbefales det f.eks., at man holder barnet hjemme en ekstra dag efter en sygdomsperiode og ikke sender barnet af sted for hurtigt.

Børn der lider af kroniske sygdomme f.eks. hjertefejl, astma eller særlige immundefekter vil desværre også være mere modtagelige for smitte.

- Alder. Små børn under 2 år bliver desværre også ofte hyppigere syge end ældre børn. Man siger normalt, at det tager to vintre med forskellige forkølelsesvira at få opbygget barnets immunforsvar så meget, at en vinter kan overstås uden alt for mange sygedage. Så tiden arbejder også lidt for jer :)

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre :)

Fortsat held og lykke - og god bedring med forkølelsen!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce