Brev:
Dårlig søvn 4 mdr

Hej Helen
Jeg har en datter på 4,5 mdr som trives og som oftest er glad og pludrende. Jeg fultidsammer og hun tager fint på og søger selv brystet når hun er sulten.
Hun har altid sovet godt og fra helt spæd sov hun igennem om natten. Det gør hun desværre ikke mere. Hun er ved at få tænder så måske det er derfor.
Jeg skriver fordi hverken jeg eller min kæreste kan blive ved med den dårlige søvn. Hun vågner hver 2 time hele natten og er nu begyndt at vågne op frisk og pludrende om natten. I nat var det kl 3 i gå var det kl 4.30.
Hun sover heller ikke fantastisk om dagen og jeg skal være heldig hvis hun sover mere end 1 time i streg.
Hun sover alle dagslure i sin barnevogn indenfor i et værelse, da vi hurtigt fandt ud af at hun vågnede hvert 10 minut udenfor. Hun er først nu begyndt at kunne ligge og hygge sig i barnevognen. Før gad hun den slet ikke. Så kan ikke gå hende i søvn som de fleste. Hun sover simpelthen ikke hvis barnevognen bevæger sig.
En typisk dag for os:
6.30-7.30 vi vågner og putter i sengen inden vi står op/amning
8-9.30 puslen, leg på gulvet, snakken
9-9.30 amning/putning til første lur
10.30 amning/vågner fra lur
11-12.30 leg og pludren, bad hvis ikke det blev gjort tidligere
12.30-13 amning/ puttes til middagslur
14-16 nogle gange gåtur med barnevogn, leg på gulvet, musik og dans/amning ...
...
16.30-17 amning og sidste lur
17.30 - 19 leg og hjælper mor med mad (oftest på armen)
19-20 far pusler til natten
Ca 20-21 amning og puttes til natten
Vi er oppe ved hende ca 1-2 gange fra vi putter hende til vi selv går i seng.
23-00 amning
2-3 amning
4-5 amning
Tidlig morgen amning
Vi skiftes til at tage “morgenvagten” i weekenden for at vi begge blir udhvilet og klar til en ny uge
Hun er også meget mor syg. Jeg er meget alene med hende da min kæreste arbejder udenbys og derfor er ude af huset fra 7-18 hver dag. Når han så kommer hjem kan han tage hende maks en halv time før hun igen søger mig. Når hun så er på min arm pludre hun rigtig meget med sin far, men hun græder hvis han tager hende.
Jeg har tæpper rundt omkring i hele huset fordi hun ofte græder hvis jeg er væk for længe. Så for at jeg kan få ordnet noget blir jeg nød til at lægge hende på et tæppe med legetøj. Har prøvet en bæresele og den gad hun bestemt ikke.
Hun er normaltid smilene og glad og pudre rigtig meget. Men lige pt er hun nem at få til at græde og hun græder ofte hvis mine forældre eller svigerforældre komme og vil holde hende eller griner lidt for højt, hvilket er underligt for hun har været vandt til at se dem hver uge siden hun var spæd.
Håber du kan hjælpe på især søvn problemerne for vi er godt nok trætte
Hilsen Amalie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
Viden om børn:
Salg af modermælk
Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.
Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.
Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.
Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...
Appetit
Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.
Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.
Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




