Annonce

Annonce

Brev:

Er min 6mdr alt for afhængig af mig?


4. oktober 2020

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Er min 6mdr alt for afhængig af mig?

Kære Helen,

Du havde så ret i at når min datter rammer de 6 måneder så ændrer alt sig igen :)

Vores udfordringer er stadig mht søvn- både dag og nat. Jeg er nemlig bange for at jeg har gjort min datter alt for afhængig af mig eller vores rutine hjemme at jeg føler det nærmest er umuligt og få hende til og sove på andre måder, og nu er det ved og være lidt hæmmende for os ifht og komme ud og besøge familie osv.

Mine spørgsmål er som følger:

Rutine:

1. Hvordan ser en ny rutine ud for 6mdr i forhold til:
- Hvor mange timer imellem hver lur er ok for hende og være vågen?
- Hvornår, hvor meget og hvor ofte skal jeg give skemad og MME?

Søvn:

2. Vores datter kunne tidligere sove igennem fra kl 17:30-18 til næste morgen kl 06:00.
Nu kommer hun i seng kl 18, men vågner ved midnat og så igen kl 02 og 04:30 ( +/-). De fleste gange kan jeg lægge en hånd på hende og så falder hun tilbage i søvn, men ofte vil hun have en flaske før hun kan sove igen.

Vi kan stadig ikke putte hende når hun er hverken vågen, døsig eller i hendes seng med flaske. Lige så snart hun er færdig med flasken er hun lysvågen igen og rumsterer rundt i sengen indtil hun bliver overtræt og græder. Vi kan få hende til og falde til ro igen i vores arme, men lige så snart vi lægger hende høgen vågner hun helt op fra at have været døsig.

3. Dags lurene er på samme måde men næsten værre for selvom vores soveværelse er meget mørkt, så kigger hun rundt og ruller rundt i sengen når vi prøver og lægge hende.

4. Hun er ekstremt sensitiv til ...


Annonce

... lys, lyde og stemmer- selv med hvid støj kørende. Så ikke før hun er faldet helt i søvn kan vi have TV og alt belysning kørende. Vi kan ikke have gæster over om aftenen for hun vågner konstant.

Det samme gælder når vi skal hjem til familien på besøg, så kan hun ikke falde i søvn- hverken i barnevogn eller i vores arme - selvom vi går ind i et mørkere og stille rum.
Så når vi skal hjem til nogen til frokost, så hår der nogen gange 4-5 timer før hun kan få sin lur når vi er hjemme igen..

Hun har nu også svært ved og falde i søvn i barnevognen når vi er ude og gå tur. Hun kan kun falde i søvn hvis der er en stille og fredelig vej uden biler og støj.. så vi har svært ved og bare gå en lille formiddags tur som familie nu uden det påvirker vores datters lur!

Hvordan får vi hende til og sove når vi er hjemme hos andre og ude?

Jeg tænker at hun er så afhængig af os og vores soveværelse til og falde i søvn at intet andet virker?

Vores sove rutine er stadig som følger:
• varmt bad
• skift til pyjamas og sovepose
• ind i soveværelset og få en flaske og foder i søvn i vores arme hvorefter hun bliver lagt.

Dags lur:
Ind i soveværelset og får flaske og herefter falder i søvn i vores arme.

Hun er ellers stort set altid glad, interesseret i alt og hendes udvikling styrter fremad i øjeblikket og når alle milepæle som hun skal..

Puha det var en lang smøre, men føler vi er kommet ind i en dårlig spiral hvor vores datter måske er blevet lidt for afhængig af os/ de rutiner vi har haft indtil videre..

Kærlig hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jordemoder

En jordemoder er uddannet til at hjælpe gravide, fødende og nye familier. Når du bliver gravid, så skal du i første omgang kontakte din læge. Lægen vil herefter automatisk sørge for at give besked til dit fødested, og dermed en jordemoder, som så vil indkalde dig til undersøgelse.

Som gravid er du, så vidt det er muligt, tilknyttet een jordemoder i hele graviditetsforløbet. Du (og din partner) vil blive kaldt til samtale og undersøgelser løbende gennem hele graviditeten, og I...

Læs mere i Babylex

Erstatning - modermælk

Hvis du ikke ammer dit barn, eller hvis du ønsker at supplere din amning med mælk, så er det meget vigtigt, at du giver dit barn modermælkserstatning. Barnet må ikke få almindelig komælk at drikke, før det er 12 måneder gammel.

Modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Det er af høj kvalitet, der er store krav til produceringen og sammensætningen af modermælkserstatning, og børn der får modermælkserstatning vokser og trives rigtig godt. Modermælkserstatning forhandles som...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Hvor er det altså fedt, at kunne skrive alle sine dumme og til tider overflødige spørgsmål her, og så få et godt og brugbart svar fra dig.

Venligst Susan, mor til Anna 13 måneder


Annonce