Brev:
Tænder - 3 mdr.

Kære Helen,
Jeg skriver til dig, idet jeg tror, at min datter på 15 uger er ved at få tænder. Hun er begyndt at savle utrolig meget. Har savlet lidt tidligere, men det har virkelig taget til her den sidste uges tid. Samtidig er hun begyndt at bide i alt, hvad hun kan få fat i. Jeg lagde først rigtig mærke til det, da hun begyndte at bide mig, når jeg ammede hende. Hun tager f.eks. fat i min hånd og putter min finger i munden for at bide i den. Hun har fået en bidering, som er blevet hendes nye bedste ven😊
Vi er de sidste 2 nætter blevet vækket hveranden time af mindre gråd fra hende. Hun er ikke voldsomt ked af det, men vi kan høre/ ...
... mærke på hende, at en sut virker ikke, så jeg ender med at give hende en lille smule bryst, hvorefter hun falder omkuld ved brystet kort tid efter. Hun er ellers en baby der sover ganske fint om natten.
Jeg har hørt at min kan købe sådan nogle “gumme-dråber”, som skulle lindre den ømhed der må være i barnets gummer. Kender du til disse og i så fald, er det noget du kan anbefale?
Er der andet vi kan gøre i forbindelse med at min datter får tænder? Her tænker jeg primært på om natten, for kan også mærke på hende dagen efter, at det er hårdt for hende at vågne så mange gange.
Tusind tak for din hjælp og altid fantastiske brevkasse☺️
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
Viden om børn:
Drikkevarer til børn
Små børn bør drikke mælk og vand.
½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.
Sidde
De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.
7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.
8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.
Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.
Hilsen mor til pige på 3 måneder




