Brev:
Korte dagslure - for kort vågentid?

Kære Helen,
Vores datter sover fortiden 4-6 lure om dagen og tænker at det er for mange daglige lure når hun nærmer sig de 6 måneder. Og jeg tror måske jeg selv er skyld i det.
Efter de første par uger efter hendes fødsel fandt hun hurtigt sin egen rytme - hun har fra starten forstået at når det var nat så sov man, kun afbrudt af at spise. Om dagen har hun fra starten konsekvent sovet kun ca 30 minutter af gangen. Først de seneste uger er hun begyndt fast at have 1 lang dagslur om dagen på 1,5-2 timer.
Jeg ligger hende til at sove til næste lur når der er gået typisk 1,5/2 timer. Hun får nu flaske udelukkende og så er vi startet op på grød. Hendes dagsrytme ser ca sådan ud (men en vis variation
06.30: vågner
Flaske lige når vi vågner.
8.00 første lur.
9.30 flaske
10.15 anden lur
11.15 grød
12.00 3. Lur
13.30 flaske
14.00 4 lur (lang)
17.00 grød/mos og evt flaske
17.30 5 lur
20.00 flaske og lagt i søvn til natten. Vågner 1. Gang pr nat og får en ...
... flaske.
Det har fungeret godt for os indtil nu at lægge hende når hun har været vågen ca 1,5 time-2 timer. Hvis vi putter hende før eller efter nogenlunde dette vågen-interval på 1,5 time er hun meget svær at få til at sove. Jeg tænker dog nu om de korte lure også kan skyldes at hun er for kort tid vågen nu hvor hun er blevet større?
Vi skal også til at finde en ny rytme nu hvor hun skal til at have mere mad. Indtil nu har hun fået mælk hver 3/4 time - typisk lige når hun vågner fra lur (undtagen den sidste flaske når hun sover til nat) og det har fungeret godt. Nu hvor hun er begyndt at få grød har vi lige skubbet flaskerne lidt så der måske er gået en ekstra time.
Hun spiser 1/2-1 dl pr gang. Hun er også begyndt at prøve at få lidt af vores mad hun selv får lov at spise med fingere, hvilket hun synes er helt fantastisk. Jeg tænker at vi også skal ændre dagsplan ift flasker (og så evt også søvn) nu hvor hun snart skal have flere måltider?
Bedste hilsner
Christine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...





