Brev:
For højt a vitamin indtag fra leverpostej?

Kære Helen,
Jeg har læst lidt blandet omkring a vitamin og graviditet - herunder leverpostej. De fleste steder står der skrevet at man kan indtage leverpostej i mindre mængder, og andre steder står der ikke noteret begrænsning i forhold til leverpostej.
Jeg er i uge 5+2 og har i uge 5 spist ca 200g leverpostej fordelt på 3 dage (en alm pakke). Nu er jeg blevet i tvivl om det har været for meget?
Jeg kan læse at der er knap 4000 mcg i 100g leverpostej, og at den daglige anbefalede dosis er ca 800 mcg for gravide pr dag. Jeg tager også gra-vitamin hvor der også er en smule a vitamin i. Så leverpostejen har givet mig ca 8000mcg på tre dage, altså ca 2500 mcg pr dag. Jeg har ikke spist det siden.
Håber meget at du kan hjælpe med afklaring
De bedste hilsner
Mette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Episiotomi - Epis
Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.
Der findes to typer af Episiotomi:
1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!
Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!
