Brev:
Puttetidspunkt for 2årig

Kære Helen
Jeg skriver til dig med et kort spørgsmål om puttetidspunkt for vores datter.
Lige for tiden falder hun i søvn mellem 20.30 og 20.45 og sover så til hun vækkes kl 7.00 ca. hjemme sover hun 1,5 - 2 timer til middag - vækkes seneste kl. 14.00. I dagplejen 2 - 2,5 time vækkes ikke og dagpleje mor gør heller ikke dette.
Så måske vi også bare skal lade hende sove de dage i weekenden hvor hun har behovet for længere end kl. 14.00?
Vores putterutine ...
... er ret fast: 19.30 mad med begge forældre, nattøj - ble og tænder med far og enten mor eller fra putter ca. 20.00 med snak om hvad der er sket i løbet af dagen, historie og sang. Herefter tager hun mellem 20 og 30 min om at falde i søvn nogle dage optil 40 min. Hvilket vi vidst ikke kan klage over med den alder hun har.
Spørgsmålet er mere ol hun sover nok og om det er fint at putte kl 20.00 eller om det skal være før eller senere?
På forhånd tak
Lauras mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
Viden om børn:
Sushi til gravide og ammende
Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.
Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.
Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




