Brev:
Udvikling og søvn - 3 mdr.

Hej Helen.
Jeg har tidligere skrevet til dig om nedenstående, men har nogle opfølgende spørgsmål og informationer.
Vores dreng er, som før skrevet, 3 mdr. i dag, 64 cm og 6,8 kg. Han bliver ammet fuldt.
Søvn: vores dreng sover utrolig uroligt om natten (hovedet skifter fra side til side, armene vifter op og ned, benene tages op og ned), men han ligger med lukkede øjne - dog åbnes de nogle gange. Det hjælper nogle gange at holde hans hænder fast med en hånd, men det kan vi jo ikke gøre hele natten. Han synes ikke længere det er rart med svøb. Han har sådan set ligget så uroligt siden han blev født og jeg er for det første bekymret for om han nogensinde kommer til at sove roligt? Men også om han overhovedet sover under denne her aktivitet og om han får søvn nok? Og god nok søvn?
Er det normalt med så ...
... meget aktivitet natten igennem?
Han sover ved siden af os i sengen. Nogen gange tidlig morgen, får han lov at sove i mine arme/skød og så sover han meget mere roligt, men kan vi jo naturligt ikke gøre om natten.
Udvikling: jeg skrev tidligere, at han ikke har fundet sine hænder. Du skrev bl.a. at sutte på sine hænder, som et tegn på at man har fundet sine hænder. Min søn sutter ivrigt på sine hænder, men min bekymring går på, at han ikke rækker ud efter legetøj eller kigger på sine hænder. Hvis han ligger under et aktivitetsstativ dasker han nogle gange efter ophæng, men ikke bevidst (kigger fx væk fra hvad han dasker til tilfældigt med sine hænder og fødder). Skulle han ikke kunne bruge sine hænder mere bevidst nu ift hans alder? Eller er det først senere? Er der grund til bekymring?
Bedste hilsner
Liv
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Flaskegivning
Når du giver dit barn flaske, så er det vigtigt, at du gør det til en hyggestund for jer begge. Det er vigtigt, at du sidder godt, og det er vigtigt, at dit barn har kropskontakt, når det spiser. Derfor er det rigtig godt, hvis du kan sidde med dit barn i din favn og ikke lader barnet ligge alene med flasken.
Når du sidder med dit barn i dine arme og giver barnet flaske, så sørg for, at barnet en gang imellem får en pause, hvor det har mulighed for at komme af med en bøvs. Sid...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




