Brev:
Mos og grød hitter ikke længere

Hej igen Helen
Jeg har et spørgsmål omkring mad.
Det drejer sig om maden. Hun har altid været glad for mad og har ikke været kræsen - det er gået ret nemt.
Jeg serverer smagsprøver i form af bolle, bondebrød, frugt og grønt og hun er meget interesseret. Det er selvfølgelig ikke helt nemt, mere kommer ud end ind og det er jo selvfølgelig heller ikke et måltid.
Men hun vil helst have det således, at hun selv finder vej ind i hendes mund, hvilket jo også er en udfordring, men det er jo vejen frem.
Hun har ingen tænder endnu, men kæben er sikkert stærk nok til at tygge.
Udfordringen er at grød og mos er blevet mindre og mindre tiltalende for hende. Hun vil kun selv og det kan man jo ikke med mos. Hun forstår ikke, at det skal på ske og gives.
Så det er på det sidste begyndt at udvikle sig til, at hun nægter, græder, men jo for søren også er mega ...
... sulten.
Hvad mon er bedst at gøre?
De sidste par dage, har vi så afbrudt måltidet og ventet og tænkt, at hun til sidst jo så vil tage imod mosen og nogle gange er det så også gået, men f.eks. i går aftes, blev hun altså så ulykkelig og vred. Jeg endte med at amme hende, har jeg aldrig gjort før, men hun var virkelig sulten og ville gerne ammes, hvilket hun overhovedet ikke er interesseret i om dagen mere, efter vi er startet på maden.
Så altså, selvom hun er 9 mdr i dag (7 1/2 mdr koorigeret), så er hun ikke helt den, der lige spiser en kvart bolle selv og hvad gør vi så? :-)
Vi har introducerrt hende til de her smoothies, nogle frugt andre frugt og grønt og andre igen med pasta eller kylling. Dem har hun lært at sidde med selv, men det lærer hende jo ikke at spise, dog tyer vi til dem i sidste ende, så vi ved, at hun får noget mad i maven.
Hilsen M
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Ruske
Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.
Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




