Brev:
Mos og grød hitter ikke længere

Hej igen Helen
Jeg har et spørgsmål omkring mad.
Det drejer sig om maden. Hun har altid været glad for mad og har ikke været kræsen - det er gået ret nemt.
Jeg serverer smagsprøver i form af bolle, bondebrød, frugt og grønt og hun er meget interesseret. Det er selvfølgelig ikke helt nemt, mere kommer ud end ind og det er jo selvfølgelig heller ikke et måltid.
Men hun vil helst have det således, at hun selv finder vej ind i hendes mund, hvilket jo også er en udfordring, men det er jo vejen frem.
Hun har ingen tænder endnu, men kæben er sikkert stærk nok til at tygge.
Udfordringen er at grød og mos er blevet mindre og mindre tiltalende for hende. Hun vil kun selv og det kan man jo ikke med mos. Hun forstår ikke, at det skal på ske og gives.
Så det er på det sidste begyndt at udvikle sig til, at hun nægter, græder, men jo for søren også er mega ...
... sulten.
Hvad mon er bedst at gøre?
De sidste par dage, har vi så afbrudt måltidet og ventet og tænkt, at hun til sidst jo så vil tage imod mosen og nogle gange er det så også gået, men f.eks. i går aftes, blev hun altså så ulykkelig og vred. Jeg endte med at amme hende, har jeg aldrig gjort før, men hun var virkelig sulten og ville gerne ammes, hvilket hun overhovedet ikke er interesseret i om dagen mere, efter vi er startet på maden.
Så altså, selvom hun er 9 mdr i dag (7 1/2 mdr koorigeret), så er hun ikke helt den, der lige spiser en kvart bolle selv og hvad gør vi så? :-)
Vi har introducerrt hende til de her smoothies, nogle frugt andre frugt og grønt og andre igen med pasta eller kylling. Dem har hun lært at sidde med selv, men det lærer hende jo ikke at spise, dog tyer vi til dem i sidste ende, så vi ved, at hun får noget mad i maven.
Hilsen M
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Slå
Det er forbudt ved lov at slå sit barn. Den såkaldte revselsesret blev afskaffet af Folketinget i 1997. At slå sine børn er således en ulovlig måde at opdrage på - og det gælder også "dask over fingrene", hvis det lille barn piller ved noget det ikke må. Et barn der bliver slået vil føle sig mindre værd.
Et barn der bliver slået er udsat for fysisk vold. Det kan være at barnet får en lussing, en endefuld, at barnet bliver sparket, rusket, brændt med cigaretter eller lignende....
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




