Brev:
Nattesøvn - en fase eller?
Hej Helen
Tak for tidligere svar på et spørgsmål.
Nu har jeg lidt problemer igen - som højest sandsynligt er en fase, men prøver alligevel om du har et godt råd.
Min søn er nu knap 6 måneder (16.april) og har de sidste par uger sovet meget dårligt om natten.
Hans døgnrytme:
Står op klokken 7: pusles, ammes, leger, flaske og lægges til formiddagslur.
9-11/12 sover
11/12-14: lege, spise osv
14-16: sover eftermiddagslur
16-19/20: lege, spise osv
19/20-24/02 sover.
... og så begynder problemerne. Han vågner og er som regel glad og vil lege og snakke.
Det hjælpe ikke at amme eller give flaske med det samme, da han ikke vil spise før der er gået 1,5-2 timer og falder så i søvn. Efterfølgende sover han meget afbrudt frem til klokken 7.
Han bruger sut, men den er ikke “nok” og kan ikke få ham til at falde til ro. Han vil ikke ...
... samsove, så jeg kan ikke få ham rolig på den måde. Vi har nogle gange været nødt til at putte ham i slyngevuggen, for at han kan finde ro (med motor... pga kolik blev vi desperate og lejede sådan en, som han finder god ro i, men den er ikke blevet en dårlig vane, da han ellers fint falder i søvn uden at vugges). Efter kort tid, kan jeg bære ham i seng og så sover han (kortvarigt).
Kan vi gøre noget, eller er det bare en fase vi skal igennem? Hvis jeg forsøger at lade ham blive i sengen, og synger og holder om ham, bliver han helt hysterisk. Det eneste der hjælper er at tage ham op - han er simpelthen vågen og vil lege. Jeg vil dog nødigt have, at det bliver ham en vane at være SÅ vågen på det tidspunkt.
Han både ammes og får flaske - hovedsageligt flaske. Han spiser fint om dagen, så har ikke indtryk af, at det er sult som vækker ham.
Med venlig hilsen
Lea
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
Viden om børn:
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.