Brev:
Hjælp til at sove selv
Kære Helen
Vores dejlige søn Thorbjørn på 10 måneder er afhængig af os for at kunne sove. Og selvom det er dejligt at kunne hjælpe ham, så går det altså hårdt udover mig og min kærestes samliv, da den ene af os altid er bundet.
Thorbjørn har altid haft et stort behov for kontakt, så allerede da han var en eller to måneder røg han over i vores seng, helt tæt op ad mig, for at han kunne finde ro. Jeg kan nærmest ikke huske at han nogensinde har sovet rigtigt i sin bedside seng.
Men nu står vi altså desværre i den situation, at Thorbjørn er afhængig af bryst, for at kunne sove om aftenen, plus at jeg skal ligge ved siden af ham, for at han bliver i søvnen. Derfor går jeg altid i seng med ham ved 22 tiden, fordi jeg simpelthen ikke er træt før og fordi jeg gerne vil have lidt af en aften sammen med min kæreste, hvilket i forvejen kan være svært, da vi jo har selskab af en mere eller mindre træt baby.
Dagslurene skal enten foregå i en barnevogn i bevægelse eller på fars skød, vugget i søvn. Han har i perioder sagtens kunne stå stille i barnevognen i gården og sove i ...
... flere timer, men altså ikke i øjeblikket. Vi har for nyligt skåret den sidste sene lur væk, hvilket har hjulpet gevaldigt på trætheden om aftenen.
Jeg ved godt at vi selv har bragt os i denne situation, fordi jeg har taget hensyn til noget der helt tydeligt har været et behov for Thorbjørn, men efterhånden kan vi godt mærke at det må laves om. Desuden ammer vi stadig mange gange i løbet af natten, hvilket jeg også gerne så stoppede.
Vi har flere gange prøvet at flytte hans seng væk fra vores (stadig i vores soveværelse dog) men det ender bare altid med en helt ulykkelig Thorbjørn og helt frustrerede forældre, hvilket der ikke kommer noget godt ud af. Jeg har også sovet på sofaen i flere uger, hvilket heller ikke fungerede for nogen af os.
Vi er efterhånden desperate og jeg ved simpelthen ikke hvordan vi får brudt dette mønster.
Det skal siges, at Thorbjørn er verdens sødeste lille fyr, som spiser godt og som er glad og smilende som dagen er lang. Han har desuden aldrig brugt sut eller sutteflaske.
Jeg håber virkelig at du kan hjælpe os!
De bedste hilsner
Sille
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!
Mor til Jens på 13 måneder