Annonce

Annonce

Brev:

Stoppe med sut. Hvornår og hvordan?


3. april 2020

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Stoppe med sut. Hvornår og hvordan?

Hej Helen

Vi er nogen af de forældre, der ikke har fået opretholdt disciplinen med at tage sutten ud ved indsovning, og har derfor nu et barn, der vågner midt om natten, fordi han har tabt sutten. Han bruger ellers primært kun sut, når han puttes og sover.

Jeg har læst at suttebehovet aftager ved 12-15 måneders alderen. Hvad betyder det mon?

Er det dermed muligt at sætte ind (igen) nu med at fjerne sutten ved indsovning og lade barnet falde helt i søvn uden, eller skulle det have været gjort da han var helt lille?

De fleste steder foreslås, at barnet kan droppe sutten ...


Annonce

... omkring 2½-3 års alderen, hvor man kan snakke med barnet om det. Den metode kan man finde en masse gode råd omkring. Men kunne det ligeså godt gøres nu? og hvis ja, hvad er så metoden, når man ikke kan inddrage barnet i det?

Hvordan kan man se, at suttebehovet er aftaget? og er der nogen overvejelser man skal gøre sig i forhold til om det overhovedet er en god idé at vænne ham af med sutten nu? Min antagelse er, at hvis suttebehovet aftager, så har han vel ikke længere brug for den til trøst, og så er den bare et besvær i forhold til kogning, og nætterne.

Med venlig hilsen
Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. september 2025 | Opdragelse | 11 mdr.

Opdragelse - hvornår?

Hej Helen Min søn er netop blevet 11 måneder og min mand og jeg er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Sproglig udvikling - pege og sige ord

Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad til 11 måneder gammel baby

Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit svar ang. vores datter. Jeg tror virkelig, at du ramte plet med dit svar!

Mor til sensitiv pige på 4 måneder


Annonce