Svar: Motorisk udvikling - pige 9,5 måned
Kære Mor
Tak for dit brev og fine spørgsmål omkring motorisk udvikling, kravle og sidde :)
Jeres datter lyder til at være rigtig god til at krybe og kan som en "lille soldat" bevæge sig hen over gulvet, det der kan kaldes for initial kravlestilling. Hun er også rigtig godt igang med at finde ud af at kravle, hun formår at lægge sig op i kravlestilling, hvor hun ligger og rokker frem og tilbage - men hun har endnu ikke helt knækket koden.. det kommer :)
I må dog meget gerne hjælpe hende med at rokke, når hun ligger på alle fire. Det er netop fra den rokkende/vippende stilling, at hun stille og roligt finder ud af at flytte arme og ben fremad, finder styrken og pludselig finder ud af teknikken. I kan med fordel sætte jer bag ved hende, så hun presser sine fodsåler mod jeres knæ, og I kan så støtte hende i livet og hjælpe hende med at rokke/vippe :)
Hvis I har glatte gulve, og det er svært for hende at stå fast, så kan I forsøge med knæbeskyttere eller strømpebukser med skridsikre dutter - se f.eks. gobabygo som er et dansk firma, der laver skridsikre kravlestrømper :)
Med hensyn til at sidde, så må jeres datter gerne sidde i høj stol, når hun spiser, eller når hun skal følge med i, hvad I laver, når I f.eks. er igang med at tilberede mad. Hun må også gerne sidde op i sin barnevogn, når I triller ture, og det vil være rigtig dejligt for hende, at hun på den måde kan følge med, og I kan småsludre om ting, som I triller forbi, så I deler disse oplevelser og får sat lidt sprog på :) I kan elevere ryglænet, så hun kan læne sig tilbage, når hun bliver træt i ryggen, og hun må også gerne sidde og holde fast i siden af barnevognen, hvis hun gerne vil det :)
I må også gerne sidde med hende på gulvet imellem jeres ben og kan på den måde trille ...
... bold til hinanden. Hun skal sidde med benene bøjet og knæene ud til siden (og ikke strakte ben), så hun på den måde har en lidt større flade at sidde på, og så vil hun netop øve balancen (som du selv nævner) ved at bruge sine hænder og arme.
Hun må også gerne sidde i en babygynge af den slags, hvor hun sidder trygt i et sæde, og I gynger frem og tilbage - hoppegynge anbefales ikke. Og hun vil sandsynligvis elske at kunne blive gynget udenfor...
Det kan være lidt for koldt at sidde i en sandkasse og på jorden, selvom hun har flyverdragt på.. og hun vil sandsynligvis stadig kunne tilte let, så her vil det være bedre at lade hende sidde, når hun bliver lidt ældre og varmen får lidt mere magt :)
Så.. hun må med den alder hun har gerne sættes op og vil kunne sidde alene uden støtte - kortvarigt i starten og efterhånden i længere tid. I begyndelsen bruger hun den ene eller begge arme til at holde balancen, men stille og roligt får hun større og større styrke i ryg, mave og ben, så hun kan sidde og lege med forskelligt legetøj på gulvet, dreje sig omkring, kigge bagud osv. uden at miste balancen.
Der går dog lang tid før hun kan begynde at rejse sig fra liggende stilling eller kan komme fra liggende stilling til siddende stilling... disse bevægelser kræver tid og stor styrke i både underkrop og ben. Fra at være "placeret siddende" kommer hun til "autonom siddende" og altså i stand til selv at placere sig i siddende stilling fra andre stillinger, men det er ikke endnu. Og du behøver således ikke vente på, at hun selv kan komme op i siddende stilling, før du f.eks. sætter hende i barnevognen, når I kører tur :)
Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre - og ønsker jer rigtig mange gode siddeture i barnevognen - udnyt endelig det gode vejr til det :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
17. februar 2025 | Udvikling | 11 mdr.
Hej Helen Vores dreng på knap 1 år startede i dagpleje 6. januar, så han har...
10. februar 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Bekymring for sproglig og motorisk udvikling
Hej Helen Jeg skriver da jeg er bekymret for min søn. Han er idag 9...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!
Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.
Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!