Brev:
Faste rammer for et barn på 1 år

Hej Helen
Man hører jo, at børn har behov for faste rutiner. Vi er i tvivl om hvor detaljeret det skal være?
Vi har en fast rutine for morgenens første 1 time, Nogenlunde faste tidspunkter for måltider, som dog kan forskubbe sig lidt med hans søvn, som vi lader ham bestemme helt selv. nogenlunde faste tidspunkter for søvn (på nær lige nu hvor han er ved at ændre det selv), og et fast putteritual.
Men vi bader ham fx. kun een til to gange om ugen - lørdag eller søndag, og kun midt på ugen hvis han er beskidt, og det på et vilkårligt tidspunkt på dagen, så det er ikke fast og aldrig noget han som sådan kan forudse vil ske. Vi lader ham se badekaret med sine badedyr inden, og så har vi et overgangsritual med at vaske fødderne med sæbe i håndvasken, inden han kommer ned i vandet som er uden sæbe.
Udeturene kan både falde morgen, middag, eftermiddag eller aften. Nogle gange alle fire, andre ...
... dage kun en enkelt tur.
Læsning, sanglege, lytte til musik, tumling, og alle andre former for aktiviteter kan ligeledes ske anytime i løbet af dagen, mens jeg ved at dagplejemoren har en fast rutine for at fx. udeturen sker formiddag og læsning om eftermiddagen, og så har hun fokusområder fx. en periode med fokus på hund og kat. Der er vi nok lidt mere 'all over the place'.
Der er ikke noget fast program hen over ugen, udover dagpleje mandag til fredag. Vi kan finde på at tage i svømmehallen, cafe eller bibliotek, på en hvilken som helst dag på ugen. (før corona-nedlukningen vel at bemærke)
Måltidernes indhold har lidt rutine. Fx. får han altid havregrød m frugt til morgenmad, familiens mad til aftensmad, ofte men ikke altid rugbrød til frokost, mens mellemmåltiderne kan være næsten hvad som helst fra bolle til tykmælk.
Bør vi indføre endnu mere forudsigelighed i hans hverdag?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
Viden om børn:
Spinat
Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.
Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.
Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad
Fødsel
En graviditet varer normalt 40 uger, men naturen er ikke altid sådan, og nogle gange går fødslen igang før, andre gange senere. Føder du mellem uge 37+0 og 41+6 siger man, at du har født til tiden.
Mange kvinder oplever plukveer i graviditeten. Det er sammentræninger af musklerne i livmoderen, og det er måden, at livmoderen forbereder sig til fødslen på. I starten er disse sammetræninger uregelmæssige, men i takt med at fødslen nærmer sig, bliver sammentrækningerne mere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




