Brev:
Genetablering af amning - 1 mdr.

Kære Helen
Jeg er mor til en lille dreng på 7 uger. Da han efter fødslen fik gulsot, og derfor skulle spise hver tredje time, kunne min mælkeproduktion desværre ikke følge med. Jeg blev af sygeplejerskerne på barselsgangen rådet til helt at stoppe amningen og gå over til modermælkserstatning. Jeg fik ammestop-piller (Dostinex), hvilket jeg fortryder nu.
Jeg ønsker virkelig at forsøge at genetablere amningen - ikke mindst fordi min søn døjer med træg mave, ...
... og jeg savner den nærhed, det giver at amme ham. Det hele gik så hurtigt dengang, og jeg følte mig nok lidt presset ud i at stoppe amningen.
Derfor vil jeg høre, om det overhovedet er muligt at få gang i mælkeproduktionen igen, efter at jeg har taget Dostinex? Og hvis det overhovedet er muligt, hvornår vil indholdsstofferne fra Dostinex være ude af kroppen, så han trygt kan drikke min mælk?
Mange tak for en rigtig god brevkasse.
Kærlig hilsen
Christina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
Viden om børn:
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Stamceller
Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.
Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




