Annonce

Annonce

Brev:

Kan ikke få måltiderne til at gå op


10. marts 2020

Alder:
7 mdr.

Kan ikke få måltiderne til at gå op

Kære Helen,

Jeg skriver, da jeg ikke helt kan få måltiderne til at gå op herhjemme. Vi forsøger os med rutiner, men jeg synes ikke altid det er lige til.

Alice havde reflux tidligt, og tog derfor ikke helt nok på, så vi måtte stoppe amningen ved 3,5 mdr. Herefter har hun fået flaske med johannesbrødskernemel.

Hun har efterfølgende taget godt på, og ved sidste vejning var hun 4,5 måned gammel og vejede 6 kg. Hun er ikke blevet vejet siden.

Nu er hun 7 måneder om en uge, og vi er i fuld gang med grød og mos. Vi startede ved 5,5 måned. Undervejs har der været nogle udfordringer, da hun pludselig fik rigtig dårlig mave og vi derfor holdt en uges pause. I den sidste uge har hun haft skoldkopper og har afvist både flaske og grød meget.

Jeg synes det varierer meget, om hun har lyst til at spise og generelt virker hun mere interesseret i det der er på min tallerken end i grød og mos.

Faktisk kan hun nærmest virke irriteret på skeen, og tage den ud af hånden på mig, - hun vil gerne selv. Derfor har jeg forsøgt mig med ristet rugbrød og små majssnacks, som hun kan sidde med i hånden selv og det er meget mere populært.

Jeg frygter dog for at hun skal få noget galt i halsen, - hun har ingen tænder endnu, men kan sagtens bide både grøntsager og brød over. Hvordan undgår jeg at hun får det galt i halsen?

Noget andet er, at der er stor variation i hvornår hun vågner om morgenen, og jeg kan derfor heller ikke helt få rutinen til at gå op. Da hun kun fik flaske spiste hun ca hver 3. time. Det er for ofte nu hvor hun får grød, da hun så afviser maden.

Lige nu ser det sådan her ud:

6:00: tidlig morgen flaske - sover videre (AFVISER ofte denne flaske hvis hun ...


Annonce

... også har spist kl. 3)

7:30-8:30: vågner

8:00-9:00: morgenmad - majsgrød med frugtmos til

Alt efter hvor meget hun spiser tilbydes hun flaske inden lur kl. 10
Hvis hun har spist en hel portion grød, så vil hun ikke have flasken

10-11: Lur

12:00-13:00: frokost

14:00 flaske inden lur 60-120 mL

14-16.30 Lur

16:30: flaske 60-120 mL

18:00 Aftensmad - vil ofte ikke have noget

19:30-20:00 Aftenflaske og i seng

23:00 flaske

3:00 Flaske

Der er meget stor varians i hvor meget mad hun er interesseret i at spise, og dermed også hvor meget flaske hun drikker. Som regel mellem 60-120 mL.
Hvis hun får en stor flaske kl. 3, så springer hun flasken kl. 6 over, men vågner alligevel og sover videre når uden flaske.

Derfor overvejer jeg om jeg kan springe flasken kl. 3 over - hvordan skal jeg i så fald gøre det?

I går spiste hun ingenting til aftensmad, og derfor drak hun noget mere i løbet af natten.
Hvordan får jeg hende til at spise mere ved måltiderne?
Det er forskelligt om hun spise 3 skefulde eller en hel portion.
Jeg har serveret mange forskellige ting, for at give hende mange smagsoplevelser.

Det blev måske lidt langt, men det korte af det lange er nok, at efter mange måneder, hvor hun ikke tog nok på, så frygter jeg at hun ikke får nok mad.
Derfor er jeg nok også tilbøjelig til at hun skal have en flaske, hvis hun ikke spiser sin grød, men så er hun måske ikke sulten bagefter.
Jeg har forsøgt at give grød når hun vågner og flaske når hun skal sove, men hun kan ikke spise så ofte, og bliver tydeligt irriteret over hele tiden at blive tilbudt mad.

Jeg håber, du måske kan hjælpe mig med lidt system.

De bedste hilsner

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ruskevold

Nogle gange sker det, at man i overskrifter kan læse om børn, der er blevet rusket af deres forældre. Men lige meget, hvor meget eller hvor længe et barn græder eller skriger, så må man aldrig slå eller ruske sit barn.

Et spædbarn der ruskes kan få blødninger i hjernen, som kan medføre hjerneskade eller død.

Kommer du i en situation, hvor du kan mærke at du ikke kan klare barnets gråd og hvor du kan risikere at gøre dit barn ondt, så læg barnet i seng, lift eller...

Læs mere i Babylex

Taktilsansen

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Taktilsansen kaldes også berørings- og følesansen. Den er vigtig for barnets kropsbevidsthed, og den gør, at vi kan mærke varme, kulde, smerte, tryk mm. Børn som har problemer med deres taktile sans, vil ofte ikke bryde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce