Annonce

Annonce

Brev:

Kan ikke få måltiderne til at gå op


10. marts 2020

Alder:
7 mdr.

Kan ikke få måltiderne til at gå op

Kære Helen,

Jeg skriver, da jeg ikke helt kan få måltiderne til at gå op herhjemme. Vi forsøger os med rutiner, men jeg synes ikke altid det er lige til.

Alice havde reflux tidligt, og tog derfor ikke helt nok på, så vi måtte stoppe amningen ved 3,5 mdr. Herefter har hun fået flaske med johannesbrødskernemel.

Hun har efterfølgende taget godt på, og ved sidste vejning var hun 4,5 måned gammel og vejede 6 kg. Hun er ikke blevet vejet siden.

Nu er hun 7 måneder om en uge, og vi er i fuld gang med grød og mos. Vi startede ved 5,5 måned. Undervejs har der været nogle udfordringer, da hun pludselig fik rigtig dårlig mave og vi derfor holdt en uges pause. I den sidste uge har hun haft skoldkopper og har afvist både flaske og grød meget.

Jeg synes det varierer meget, om hun har lyst til at spise og generelt virker hun mere interesseret i det der er på min tallerken end i grød og mos.

Faktisk kan hun nærmest virke irriteret på skeen, og tage den ud af hånden på mig, - hun vil gerne selv. Derfor har jeg forsøgt mig med ristet rugbrød og små majssnacks, som hun kan sidde med i hånden selv og det er meget mere populært.

Jeg frygter dog for at hun skal få noget galt i halsen, - hun har ingen tænder endnu, men kan sagtens bide både grøntsager og brød over. Hvordan undgår jeg at hun får det galt i halsen?

Noget andet er, at der er stor variation i hvornår hun vågner om morgenen, og jeg kan derfor heller ikke helt få rutinen til at gå op. Da hun kun fik flaske spiste hun ca hver 3. time. Det er for ofte nu hvor hun får grød, da hun så afviser maden.

Lige nu ser det sådan her ud:

6:00: tidlig morgen flaske - sover videre (AFVISER ofte denne flaske hvis hun ...


Annonce

... også har spist kl. 3)

7:30-8:30: vågner

8:00-9:00: morgenmad - majsgrød med frugtmos til

Alt efter hvor meget hun spiser tilbydes hun flaske inden lur kl. 10
Hvis hun har spist en hel portion grød, så vil hun ikke have flasken

10-11: Lur

12:00-13:00: frokost

14:00 flaske inden lur 60-120 mL

14-16.30 Lur

16:30: flaske 60-120 mL

18:00 Aftensmad - vil ofte ikke have noget

19:30-20:00 Aftenflaske og i seng

23:00 flaske

3:00 Flaske

Der er meget stor varians i hvor meget mad hun er interesseret i at spise, og dermed også hvor meget flaske hun drikker. Som regel mellem 60-120 mL.
Hvis hun får en stor flaske kl. 3, så springer hun flasken kl. 6 over, men vågner alligevel og sover videre når uden flaske.

Derfor overvejer jeg om jeg kan springe flasken kl. 3 over - hvordan skal jeg i så fald gøre det?

I går spiste hun ingenting til aftensmad, og derfor drak hun noget mere i løbet af natten.
Hvordan får jeg hende til at spise mere ved måltiderne?
Det er forskelligt om hun spise 3 skefulde eller en hel portion.
Jeg har serveret mange forskellige ting, for at give hende mange smagsoplevelser.

Det blev måske lidt langt, men det korte af det lange er nok, at efter mange måneder, hvor hun ikke tog nok på, så frygter jeg at hun ikke får nok mad.
Derfor er jeg nok også tilbøjelig til at hun skal have en flaske, hvis hun ikke spiser sin grød, men så er hun måske ikke sulten bagefter.
Jeg har forsøgt at give grød når hun vågner og flaske når hun skal sove, men hun kan ikke spise så ofte, og bliver tydeligt irriteret over hele tiden at blive tilbudt mad.

Jeg håber, du måske kan hjælpe mig med lidt system.

De bedste hilsner

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystopereret

Mange kvinder bliver idag brystopereret. En brystoperation kan både være en brystreduktion, hvor man har fjernet noget af brystet og en brystimplantation, hvor man har gjort brysterne større.

Mange kvinder bekymrer sig om hvorvidt de vil kunne amme deres barn, når de er brystopererede og der er ikke andet at gøre, end at se hvad tiden bringer. Nogle kvinder vil fint kunne amme, det afhænger meget af operationsmåden. En del kvinder ammer delvist, giver altså bryst og supplerer med...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce