Annonce

Annonce

Brev:

Vågner kl 4


18. februar 2020

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Vågner kl 4

Kære Helen,

Jeg kæmper lidt med at få min søn til at sove lidt længere end kl 04-05. Han går i seng mellem 19-20 og står op ved 06 tiden, men næsten hver nat vågner han mellem kl 4-5, hvor det er meget svært at få ham til at lægge sig til at sove igen.

Det er som om han bliver lysvågen og begynder at stille sig op/ kravle / sætte sig op og pludrer eller råber. Jeg kan typisk få ham til at falde i søvn igen hvis jeg tager ham op og vugger ham op og ned, men det bliver besværligere og besværligere i takt med at han bliver tungere og stærkere, så jeg har brug for andre løsninger, især da han er begyndt at lave flintsbue når jeg tager ham op og prøver at få ham til at sove. Vågner han tidligere på natten er det sjældent nødvendigt at tage ham op. Der giver vi ham blot hans bamse og sut og så plejer han at sove videre, med mindre han er sulten. Gode nætter sover han mellem 5-8 timer i streg fra at han puttes.

Om dagen ...


Annonce

... sover han mellem 2-3 timer fordelt på to lure, så hans tidlige opvågninger skyldes ikke, at han sover for meget om dagen.

Vi har forsøgt at lægge ham tidligere for at se, om det gjorde nogen forskel, men det resulteret bare i, at han vågner endnu tidligere. At putte ham senere resulterede bare i at han sov mindre.

Har du nogle tips? Dette har stået på i flere længere perioder siden han var omkring 5 måneder gammel.

Han får mellem 3-5 flasker om dagen, oftest en før sin eftermiddagslur, en før han går i seng og en midt om natten (har prøvet at give en drømmeflaske nåe jeg går i seng, men han er ofte ikke sulten på det tidspunkt). Da han ikke vil spise skemad men kun spiser selv, er det ikke altid han bliver helt mæt, og derfor får han nogle dage en ekstra flaske om formiddagen eller sen aften, hvis apetitten ikke har været god i løbet af dagen.

Har du nogle tips til hvordan vi kan få ham til at sove videre kl 4?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for svar om valg af skole. Som altid er du utrolig dygtig til at "stille skarpt & zoome ind". Det er en gave!

kh Lene


Annonce