Brev:
Far flytter endelig til Danmark

Hej Helen.
Tak for en fantastisk brevkasse.
Jeg skriver til dig, fordi jeg begynder at blive nervøs. Min mand flytter til Danmark i næste måned, super dejligt. Vores datter er 9 mdr. på det tidspunkt og skal starte i institution 14 dage efter han er flyttet hertil. (Altså d. 1.april, så jeg er med til at køre hende ind.)
Han har kun set hende i virkeligheden to gange. I 3 uger efter fødsel, samt 14 dage da hun var 6 mdr.
Til maj skal jeg starte på arbejde igen, hvor han skal hente og bringe ...
... hende fra institutionen. Og tilbringe mange timer med hende uden mig. Jeg er simpelthen så nervøs, hvordan skal det gå. Hun er så "morglad" og er i separationsfasen på nuværende tidspunkt. Hun kender ikke hendes far, hun ser ham på facetime hver dag, men det er slet ikke det samme.
Har du nogle gode råd til hvad vi kan gøre? Og kan det lade sig gøre, at hun føler sig fuldstændig tryg ved ham på så kort tid. Har helt ondt i maven.
Håber at du kan hjælpe os.
Venlig hilsen
En meget fortvivlet mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.
Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
Viden om børn:
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Appetit
Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.
Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.
Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.
Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder









