Annonce

Annonce

Brev:

Ondt i maven - nyfødt


2. februar 2020

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Ondt i maven - nyfødt

Hej Helen.

Jeg er ny her inde men har fulgt en del med.

Vi har en datter på 19 dage som har fra dag et har fået mme. Vi startet på nan 1 som gav ondt i maven og hård mave. Har så snakket med vores sp som anbefalet gul allomin. Vi har nu prøvet at give både gul og grøn allomin samt laktulose (efter lægen anvisninger) i en uges tid. Men synes ikke det hjælper hun er stadig meget ked af det.

Hun bruger kolik flaske og bøvser flittigt flere gange imens hun spiser. Så sover hun 10 min og fare så op igen i gråd og er mega urolig i en rum tid igen og sådan køre det hele dagen. Vi har snakket en del omkring det mme fra apoteket om det ville være bedre men er efterhånden lidt hjælpeløs og presset.

Hilsen

Læs Helens svar »


Annonce


Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex

Kolik

Kolik er den betegnelse, man bruger om et barn, der dagligt eller næsten dagligt, er helt utrøsteligt, grædende og skrigende. Den ældre definition af kolik er, at barnet skal græde og være utrøstelig i mere end 3 timer om dagen, mere end 3 dage om ugen og i mere end 3 uger.

Kolik er en udelukkelsesdiagnose. Det betyder, at lægen skal have undersøgt barnet grundigt og have udelukket, at barnet har smerter fra nakke, skuldre, ryg eller andre steder, Ligesom det skal være udelukket,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Hvor er det skønt at jeg kan skrive til dig og tak for dine altid fyldestgørende og indlevende svar - det savner jeg meget fra min egen sp!

Mange hilsner
Rikke, mor til dreng på 5 måneder


Annonce